FA | EN | AR
پنج شنبه ٠٢ فروردين ١٣٩٧
جمع بازديدكنندگان امروز: 1208
جمع بازديدها تاكنون: 14421465
 47103 بازدید

تاريخچه سازمان پزشكي قانوني كشور

سازمان پزشكي قانوني كشور به عنوان سازماني تخصصی ومستقل در قوه قضاييه، با بهره‌گيري از کارشناسانی كارآمد و متخصص و با استفاده از فن‌آوري‌هاي نوين در راستاي كشف حقيقت و كمك به استقرار عدالت در جامعه، نظرات كارشناسي خود را در امور پزشكي قانوني با رعايت صحت، دقت و سرعت و بر اساس اصول علمي، قانوني و شرعي به مراجع ذيصلاح ارايه مي‌نمايد.

پزشكي قانوني و زيرشاخه‌هاي تخصصي و فوق‌تخصصي آن همچون ساير رشته‌هاي پزشكي در دهه‌هاي اخير دچار تحولات عظيمي شده است و هر روز ابعاد تازه‌اي در آن ظهور مي‌نمايد. امروزه با وجود پيچيدگي ها و تنوع ابعاد جرم و جنايت، بدون بهره‌برداري از منابع علمي جديد و تكنولوژي‌هاي نوين پزشکی قانونی و همچنين بدون استفاده از نظرات کارشناسی نيروهاي متبحر و متخصص این سازمان كشف حقيقت كاري بسيار دشوار و اغلب غيرممكن است.

اولين شکل رسمي پزشکي قانوني در ایران در سال 1301 به صورت اداره پزشکي قانوني مستقر در دادگستري توسط دکتر فيلسوف الاطباء بنا نهاده شد. اما تا سال 1321 معاينات باليني قانوني معمولاً در مطب پزشکان صورت مي گرفته که بعد از بهره برداري از اداره پزشکي قانوني واقع در کاخ دادگستري معاينات باليني در محل اين اداره انجام مي شد ولي تشريح قانوني اجساد در محل بيمارستان رازي و سينا و آزمايشهاي سم شناسي در دانشگاه تهران صورت مي گرفت . در واقع پزشكي قانوني به شكل نوين آن در ايران از حدود نه دهه پيش به صورت اداره‌اي وابسته به وزارت دادگستري فعاليت خود را آغاز كرد و با توسعه روش‌هاي كشف جرم و افزايش نياز مجامع قضايي به خدمات پزشكي قانوني به اداره‌كل تبديل و در سال 1372 با عنايت به توسعه كمي و تخصصي‌تر شدن اين خدمات با تصويب مجلس شوراي اسلامي، سازمان پزشكي قانوني كشور به عنوان سازماني مستقل و زير نظر رييس قوه قضاييه تأسيس شد.

در حال حاضر سازمان پزشكي قانوني كشور يك سازمان تخصصي است كه گام‌هاي بلندي براي نيل به استانداردهاي بين‌المللي برداشته است و نقش تعيين كننده‌اي جهت اجراي هرچه صحيح تر، موثرتر، صريح تر و سريع تر قانون به عهده دارد.

بر اساس آمار سال 1395، اين سازمان با نزدیک به 336 مرکز به بيش از يك ميليون و 760 هزار و 853 مراجعه کننده در سطح کشور ارائه خدمت مي كند که از اين ميزان كارشناسي حدود 90.6 درصد مربوط به حوزه معاينات باليني،1.3 درصدكميسيون‌هاي تخصصي، 4.9 درصد مربوط به امور آزمايشگاهي و حدود 3.3 درصد در رابطه با معاينه و کالبدگشایی اجساد است.

 
رئوس فعاليت اين سازمان عبارتند از:


1. انجام امور کارشناسی در حوزه معاينات باليني عمومي و تخصصي

2. انجام امور کارشناسی درحوزه متوفیات شامل: کالبد گشايي قانوني و تعيين علت مرگ، تشخیص هویت، تقدم و تاخر فوت و.....

3. انجام امور کارشناسی در حوزه امور آزمايشگاهی (سم شناسی، آسیب شناسی، سرولوژی و DNA)

4. تشکيل کميسيون هاي پزشکي و انجام امور کارشناسی در زمینه بررسي قصور پزشکي، صدمات جسمي، علت فوت و مسائل روانپزشکی

5. ساماندهی اجساد در حوادث و بلایای جمعی

6. انجام فعاليت هاي پژوهشي

7. انجام فعاليت هاي آموزشي داخل سازماني و آموزش دانشجويان پزشکي، دستياران پزشکي قانوني و سایررشته هاي وابسته

عرصه خدمات کارشناسی و علمي سازمان شامل: برگزاري و حضور فعال در كنگره‌هاي علمي در سطح كشور و بين‌الملل از جمله كنگره پزشكي قانوني كشورهاي اسلامي و كنگره بين المللي بررسي صحنه جرم، حضور كارشناسان سازمان در مجامع علمي داخلي و خارجي، همكاري‌هاي آموزشي و پژوهشي با دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و مراكز پژوهشي داخلي، همكاري‌هاي علمي بين‌المللي، انعقاد تفاهم‌نامه همكاري با كشورهاي اسلامي، ثبت و آغاز فعاليت مركز تحقيقات پزشكي قانوني به عنوان اولين مركز در نوع خود در كشور و منطقه، تهيه استانداردهاي پزشكي قانوني ايران، به كارگيري تجهيزات تخصصي و نوين آزمايشگاهي مطابق با استانداردهاي بين‌المللي پزشكي قانوني، انتشار مجله علمي پزشكي قانوني، انتشار كتب تخصصي علوم پزشكي قانوني، برگزاري سمينار های بازآموزي سالانه در سطح كشور براي ارتقا دانش پزشكي قانوني و پيش‌گيري از تخلفات و قصور پزشكي، افزايش توانمندي و تجربه پزشكان و كارشناسان و به كارگيري نيروهاي تخصصي در حوزه‌هاي مختلف از جمله مواردي است كه كيفيت خدمات كارشناسي سازمان را متحول نموده است.

امروزه اين سازمان با استفاده از روش‌هاي علمي روز دنيا و تجهيزات و امكانات نوين و پيشرفته به يكي از قطب‌هاي علمي كشور و منطقه در امور تخصصي پزشكي قانوني مبدل شده است، به گونه‌اي كه در پاره‌اي از عرصه‌هاي علمي از مراكز منحصر به فرد كشور مي‌باشد. تبادلات علمي و آموزشي گسترده با مراكز علمي در داخل و خارج و همكاري با بخش‌هاي اجرايي و پيش‌گيري در سطح كشور، به طور بالقوه و بالفعل سازمان پزشكي قانوني كشور را از پتانسيل بالايي براي امور پژوهشي و آموزشي كاربردي جهت ارتقاء كمي و كيفي خدمات كارشناسي خود و حوزه‌هاي مرتبط بهداشتي و سلامت و توسعه مباني علمي كشور برخوردار نموده است.

حوزه‌هاي پزشكي و آزمايشگاهي، آموزشي و پژوهشي، توسعه مدیریت و پشتیبانی، مدیریت وفناوری اطلاعات،ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات سازمان، روابط عمومی و امور بین الملل،حفاظت و اطلاعات و امور حقوقی به همراه مركز تحقيقات پزشكي قانوني هدايت فعاليت هاي عمده اين سازمان را بر عهده داشته و با استفاده از علوم و فنون پزشکي و پيرا پزشکي مسير صدور احکام و اجرائيات قضايي را براي قاضي و مرجع صدور حکم هموار مي نمایند.

از اصلي ترين ارزش‌هاي محوري اين سازمان مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:


1. كارشناسي دقيق، سريع، موثر و بدون جانبداري بر اساس دانش پزشکي و پيراپزشکي در ارائه خدمات

2. بهره گيري از تازه هاي پزشکي و فن آوري و روش هاي تشخيصي نوين در ارائه خدمات

3. برنامه ريزي، اجراي صحيح و سريع، کنترل و نظارت بر اجراء و ارزيابي اثر بخشي و بهبود مستمر فرآيند نظام کار و مدیريت در هر واحد

4. تمرکز بر وظايف و مسئوليت‌هاي فردي و اجتماعي و اجراي اثر بخشي آنها

5. توجه به قوانين و مقررات حاکم بر سازمان

6. توجه به نقطه نظرات ارباب رجوع جهت ارائه خدمت و تکريم بهتر آنها


آموزش مداوم

سامانه آموزش مجازی

طرح دادپزشک

گالری تصاویر و انتشارات
«سفر مرگ» ممنوع!
اعتیاد مدرن
فارس» برگزاري دوره آموزشي
ك.ب» آغاز نمونه گيري از خانواده هاي قربانيان سقوط
سمنان» افتتاح پزشكي قانوني گرمسار
چ.ب» افتتاح پزشكي قانوني لردگان
ك.ب» 153 نفر تلفات حوادث رانندگي
اصفهان» شناسايي اجساد واژگوني اتوبوس
نشانی: تهران، ضلع جنوبی پارک شهر، خیابان بهشت، کدپستی: 1114795113
تلفن: 4-55609071، دورنگار: 55608003، تلفن گویا: 55606061
پیام کوتاه: 20001372 ایمیل: info@lmo.ir‬