• رونمایی از محصولات دانش بنیان مرکز تحقیقات پزشکی قانونی

    رونمایی از محصولات دانش بنیان مرکز تحقیقات پزشکی قانونی

   صبح امروز محصولات دانش بنیان مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با حضور رییس سازمان پزشکی قانونی و خداییان معاون حقوقی رییس قوه قضاییه و دکتر ملکزاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، رونمایی شد.

   مرکز تحقیقات به طور عملی وارد عرصه رفع کمبودها و خودکفایی شود

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با تأکید بر لزوم خودکفایی در تأمین نیازها و تجهیزات مورد نیاز گفت: مرکز تحقیقات پزشکی قانونی به طور عملی وارد عرصه رفع کمبودها و تلاش در جهت خودکفایی شود.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر احمد شجاعی در مراسم رونمایی از دستاوردها و محصولات دانش بنیان مرکز تحقیقات پزشکی قانونی گفت: مرکز تحقیقات پزشکی قانونی که فعالیت جدی آن از شش سال گذشته آغاز شده است به دستاوردهای قابل توجهی در حوزه های انتشارات، تدوین کتب، چاپ و نشر مجله و ... دست یافته ضمن آنکه در یک سال گذشته نیز تلاش های قابل توجهی نیز در راستای تهیه تجهیزات پزشکی داشته است.

   وی با اشاره به ضرورت تأمین نیازها و تجهیزات سازمان در درون کشور و با همت مرکز تحقیقات خاطرنشان کرد: سازمان در حوزه های مختلف، نیازهای خود را که وابسته به خرید خارجی است مشخص می کند و به مرکز تحقیقات ارائه می دهد و امیدواریم مرکز تحقیقات نیز با کمک شرکت های فعال دیگر مراکز تحقیقاتی بتواند کلیه نیازها و مواد مصرفی را در داخل کشور تولید کند.

   دکتر شجاعی یادآور شد: در صورتی که نیازها و تجهیزات مورد نیازمان در داخل کشور تولید نشود با معضلات و مشکلات جدی مواجه خواهیم شد بنابراین باید با همت و تلاش دو چندان و ایمان به توانمندی های داخلی نسبت به ساخت و تأمین تجهیزات مورد نیازمان اقدام کنیم.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور رسیدن به خودکفایی و عدم وابستگی خارجی را یک ضرورت دانست و ادامه داد: مرکز تحقیقات باید از کارهای تحقیقاتی و آماری صرف که گاه کاربردی هم ندارد به سمت کارهای تحقیقات و تأمین نیازهای واقعی حرکت کند.

   دکتر شجاعی همچنین اطلاعات موجود در سازمان را منبع اطلاعاتی بسیار مفیدی برای محققان و پژوهشگران عنوان کرد و گفت: سازمان آماده همکاری با پژوهشگران و محققان و ارائه این منبع اطلاعاتی مفید به آنان است.

   پزشکی قانونی در پرونده های جرائم علیه اشخاص مهم‌ترین نقش را دارد

   در ادامه این مراسم ذبیح‌الله خداییان معاون حقوقی قوه قضاییه، پزشکی قانونی را بازوی توانمند قوه قضاییه خواند و در ادامه گفت: در بیشتر پرونده هایی که جرایم علیه اشخاص اتفاق می افتد نظرات پزشکی قانونی مهم‌ترین نقش را در صدور رأی و احقاق حق دارد؛ علاوه بر پرونده های کیفری، نظر پزشکی قانونی در پرونده های حقوقی نیز مهم و تأثیرگذار است.

   وی تصریح کرد: هرچه سطح علمی همکاران پزشکی قانونی ارتقا یابد در رأی صادر شده و احقاق حق مردم هم موفق تر خواهیم بود که خوشبختانه شاهد فعالیت های چشمگیر پزشکی قانونی برای دستیابی به بالاترین دانش روز هستیم.

   خداییان با اشاره به نامگذاری امسال با عنوان حمایت از کالای ایرانی، رونمایی از دستاوردهای مرکز تحقیقات را گامی در راستای تحقق این امر مهم توصیف و تصریح کرد: مراکز دانشگاهی باید در جهت کاربردی بودن آنچه به دانشجویان می آموزند کوشا باشند و ارتباط مؤثری با کارخانه ها، مراکز پزشکی، مراکز حقوقی (رشته ها و مرکز شغلی مربوط به هر رشته تحصیلی) برقرار کنند تا دانشجو پس از اتمام دوره تحصیل از توانایی کار در این مراکز هم برخوردار باشد.

   در این مراسم دکتر ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گفت: پزشکی قانونی منبع بسیار با ارزش و عظیمی برای انجام بسیاری از پژوهش ها است و مسائل مختلفی مانند تعیین علت مرگ افراد جوان در تهران و .... را می توان به کمک اطلاعات این سازمان انجام داد.

   وی افزود: می توان با استفاده از امکانات پزشکی قانونی به بسیاری از سئوالات حوزه سلامت پاسخ داد و علاقه مند هستیم که کارهای مشترکی با این سازمان انجام دهیم.

   دکتر ملک زاده با اشاره به اینکه وزارت بهداشت آماده همکاری و حمایت از طرح های تحقیقاتی است تصریح کرد: مرکز تحقیقات پزشکی قانونی می تواند یک یا دو شرکت دانش بنیان ایجاد کند تا محصولات و ابزارهای مورد نیاز سازمان را تولید کند که امیدواریم با تلاش و همت همکاران به این سمت حرکت کند.

   گفتنی است در این مراسم از دستگاه اسکن سه بعدی و بازسازی صحنه جرم، دستگاه گاز کروماتوگراف، کالبد شکافی مجازی و تخت تشریح مجازی، دستگاه تصفیه هوا، سیستم بررسی فعالیت های اتونوم در حین مواجهه با صحنه مجازی، کیت اندازه گیری متانول در مشروبات الکلی، تخت جابجا کننده نیمه اتوماتیک بیماران و اجساد (لیفتچر)، دستگاه اندازه گیری مونواکسید کربن در اجساد، محیط و بیماران و پودر اثر انگشت نانوکامپوزیت که از جمله طرح‌های مرکز هستند در این مراسم رونمایی شد.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
  • سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  • تازه ترین پیامها و اطلاعیه ها