پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
   
 
  • هسته گزینش
   حضرت علی (ع):

   در به کارگیری کارگزارانت دقت کن؛ و پس از آزمودن (و شناختی که بدیشان پیدا کرده ای) به کارشان گمار، و به میل خود و بی مشورت دیگران و از سر خودکامگی مسوولیتی به آنان مسپار، که به میل خود عمل کردن و به رای دیگران ننگریستن، ستمگری و خیانت است.
   کارگزاران دولتی را از میان مردمانی با تجریه و با حیا، از خاندانی پاکیزه و با تقوی که در مسلمانی سابقه درخشانی دارند، انتخاب کن، زیرا اخلاق آنان گرامی تر و آبروی‌شان محفوظ‌ تر، و طمع ورزی‌شان کمتر، و آینده نگری آنان بیش‌تر است.
   نهج البلاغه نامه 53


   شمیم ولایت:
   - مسوولین باید گزینش خوب را سرلوحه کارشان قرار بدهند، یعنی انسان‌های پاک، امین، دلسوز و صمیمی و مردم دوست را انتخاب کنند.
   - در گزینش افراد باید تقوا را رعایت کنید. البته این که می گوییم تقوا را رعایت کنید معنایش این نیست که صلاحیت های دیگر را رعایت نکنید، نه اصلاً این حرف بسیار بی‌منطق و بی معنایی است.
   - اگر ما شخصاً صالح باشیم و حکومت نیز صالح باشد، می‌توانیم صلاح را در همه جای دنیا و پیش از همه درکشور خودمان گسترش بدهیم، ولی اگر ما صالح نبودیم، هیچ اتفاق مثبتی در جهت اهداف به وقوع نخواهد پیوست.
   - ما به طور کلی به همه مسوولان کشور توصیه کرده ایم که در گزینش‌ها رعایت کنند و انتخاب‌ها را صحیح و با چشم باز انجام دهند.
   - به مدیران توصیه می‌کنم که به گزینش به چشم رقیب و مانع نگاه نکنند، به چشم باز، وسیله کار، چشم بیننده و گوش شنونده در پیدا کردن آدم‌های کارآمد نگاه کنند.
   - معتقدیم که گزینش برای دستگاه‌های دولتی و نهادها و همه دستگاه‌های عامل که از نیروی انسانی استفاده می‌کنند مثل آب خوردن، لازم و واجب است.
   - من معتقد به گزینش حقیقی هستم، بگردید بهترین‌ها را انتخاب کنید، از لحاظ هوش، تقوی و دیانت، از لحاظ تأثیرات ناشی از تربیت خانوادگی، بروید سراغ آنهایی که تأثرات روحی‌شان و تربیت‌پذیری‌هایشان در محیط خانوادگی به نفع آن چیزی باشد که شما می‌خواهید، شما دقت و دیدتان را در مدخل یعنی در مقطع گزینش بسیار اهمیت بدهید.

   بخشی از بیانات مقام معظم رهبری