پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
   
 
  • کاهش 2.2 درصدی مراجعین نزاع در هفت ماهه امسال

   کاهش 2.2 درصدی مراجعین نزاع در هفت ماهه امسال

   در هفت ماهه سال جاری آمار مراجعین نزاع 2.2 درصد کاهش یافت. در این مدت 379 هزار و 354 مصدوم نزاع به مراکز پزشکی قانونی کشور مراجعه کردند، این رقم در مدت مشابه سال قبل 387 هزار و 768 نفر بوده است.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، در هفت ماهه سال جاری از کل مراجعین نزاع به مراکز پزشکی قانونی 261 هزار و 255 نفر مرد و 118 هزار و 99 نفر زن بودند.

   در این مدت استان تهران با 59 هزار و 91، خراسان رضوی با 32 هزار و 661 و آذربایجان شرقی با 27 هزار و 42 نفر بیشترین و استان های بوشهر با دو هزار و 165، ایلام با دو هزار و 235 و هرمزگان با دو هزار و 530 نفر مراجعه، کمترین آمار مراجعین نزاع را داشته اند.

   در مهرماه سال جاری نیز 48 هزار و 954 نفر به مراکز پزشکی قانونی کشور مراجعه کردند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 2.6 درصد کمتر شده است.

   چند نکته کوتاه برای مراجعین نزاع

   1- از آنجا که در پزشکی قانونی کار درمانی صورت نمی گیرد لذا اولویت اول برای مصدومین ناشی از منازعه،‌ خصوصاً در موارد پرخطر، مراجعه به مراکز درمانی جهت انجام اقدامات درمانی است چرا که در برخی موارد تاخیر در درمان می تواند جان مصدوم را به مخاطره بیاندازد.
   2- داشتن معرفی نامه از مراجع قضایی یا انتظامی جهت پذیرش و ارائه نظر پزشکی قانونی الزامی است.
   3- در مراجعه به پزشکی قانونی کارت شناسایی معتبر، مستندات پزشکی و بیمارستانی و کارت بانکی جهت پرداخت الکترونیکی به همراه داشته باشید.
   4- داشتن ظاهر خون آلود و... نه تنها تأثیری در نظریه کارشناسی پزشکی قانونی نخواهد داشت بلکه معاینه دقیق تر زخم را با مشکل مواجه خواهد کرد.
   5- اخذ مدارک بیمارستانی، کلیشه های رادیوگرافی، جواب آزمایشات پاراکلینیک و گهگاه انجام مشاوره با متخصصین رشته های مختلف پزشکی، جهت تعیین دقیق تر تعداد و نوع صدمات و جلوگیری از تضییع حقوق مراجعه کننده است؛ لذا با صبر و شکیبایی در جمع آوری و ارائه مستندات در حفظ حقوق خود کارشناسان پزشکی قانونی را یاری کنید.
   6- طول درمان تاثیری در میزان دیه یا ارش صدمات ندارد و اصولا امروزه توسط پزشکی قانونی تعیین نمی شود.
   7- هدف از دادن زمان معاینه مجدد، تعیین سرنوشت جراحت است که آیا جراحت یا صدمه به صورت بدون عیب التیام می یابد و یا اینکه با التیام نامطلوب موجب ایجاد نقص عضو نیز می شود. انجام این کار جهت حفظ حقوق مصدوم و تعیین خسارت نقص عضو ایجاد شده است لذا برای حفاظت از حقوق خود، به بسته شدن زودهنگام پرونده اصرار نکنید.
   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: