پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
   
 
  • بازخوانی ۷ برکت انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب

   بازخوانی ۷ برکت انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب

   حجت الاسلام والمسلمین راجی نویسنده کتاب صعود ۴۰ ساله با اشاره به بخش های مختلف بیانیه گام دوم انقلاب، به بازخوانی ۷ برکت گام اول انقلاب در بیانات مقام معظم رهبری پرداخت.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی کشور، حجت الاسلام والمسلمین راجی با حصور در مراسم گرامیداشت میلاد حضرت زهرا(س) و دهه مبارک فجر در سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: بیانیه گام دوم انقلاب شامل چهار بخش مقدمه، برکات گام اول انقلاب، چالش ها و ظرفیت های ۴۰ ساله و توصیه هایی برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی است.


   وی ثبات امنیت و حفظ تمامیت ارضی ایران را اولین برکت انقلاب عنوان کرد و گفت: معجزه پیروزی در جنگ هشت ساله جدای از اتفاقات و تخریب ها و تقدیم شهدای بسیار، معجزه ای بزرگ برای کشور بود چرا که بیش از ۵۰ درصد دنیا با کمک مالی و تسلیحاتی به کشور عراق، با ایران در حال جنگ بودند اما در نهایت این ما بودیم که به پیروزی رسیدیم در حالی که تجهیزات و امکانات نظامی عراق در پایان جنگ بیشتر از ابتدای جنگ بود.


   نویسنده کتاب صعود ۴۰ ساله اظهار داشت: روزی ما یکی از ناامن ترین کشورهای جهان و شاهد ترور مقامات و مسئولین کشور بودیم اما امروز با وجود اینکه کشورهای اطراف ما مملو از عملیات تروریستی و درگیری است، ما شاهد کمترین میزان عملیات تروریستی و ناامنی در کشور هستیم.


   وی همچنین با اشاره به حفظ تمامیت ارضی کشور در سال های بعد از انقلاب اظهار داشت: ایران در طی سال های قبل بخش های زیادی از خاکش را از دست داد و از شتری ایستاده به گربه ای نشسته تبدیل شد که یکی از بدترین آن ها جدایی بحرین بود که مسئولین کشور بابت این جدایی پیام تبریک منتشر کردند اما به برکت انقلاب حتی به اندازه یک وجب از خاک ایران به هیچ کشوری امتیاز داده نشده است.


   وی با تاکید بر اینکه ایران نه تنها کوچک نشده بلکه پس از انقلاب عمق استراتژی ایران روز به روز بیشتر شده است.
   حجت الاسلام و المسلمین راجی پیشرفت هرچه بیشتر و دسترسی به علم را برکت دوم انقلاب عنوان کرد و افزود: هر کشوری که به ثروت دست یافته از علم آغاز کرده است و شاهد هستیم که کشور ما در مقایسه با ۴۰ سال قبل از نظر علمی رشد و تعالی قابل توجهی داشته است.


   وی با اشاره به برخی آمارها از رشد علمی ایران در جهان گفت: ۲۰ سال پیش جایگاه عملی ایران در جهان ۵۲ بود که امروز به ۱۶ رسیده است. در فناوری هسته ای از رتبه ۷۷به ۱۲، در هوافضا از ۴۵ به ۱۱ و در نانو از ۵۸ به ۱۶ در دنیا ارتقا یافته و در تمامی موارد در سطح منطقه در رتبه اول قرار دارد.


   وی همچنین اظهار داشت: ۴۰ سال پیش تنها ۷ صدم درصد از مقالات علمی جهان مربوط به ایران بود که امروز به دو درصد افزایش یافته؛ همچنین امروز ۳.۱ درصد مقالات پراستناد جهان و نیز ۵ درصد مقالات هات دنیا مربوط به دانشمندان ایران است.


   نویسنده کتاب صعود ۴۰ ساله، رشد علمی در تمام دنیا ۴ مرحله آموزش محور، پژوهش محور، فناوری محور و تبدیل به ثروت دارد که در ایران به مرحله فناوری دست یافته ایم و در حال حاضر در مرحله تبدیل علم به ثروت هستیم و امیدواریم با برنامه ریزی و تلاش مجدانه این مرحله نیز عملیانی شود.


   وی ادامه داد: به اوج رساندن مشارکت مردمی و خدمت به مردم و نیز ارتقای شگفت آور بینش سیاسی مردم دو برکت دیگر انقلاب هستند که طی این سال ها محقق شده است.


   وی سنگین کردن کفه عدالت در تقسیم امکانات عمومی کشور را نکته مهم دیگر بیان شده در فصل دوم بیانیه گام دوم انقلاب عنوان کرد و افزود: هرچند مقام معظم رهبری به محقق نشدن عدالت انتقاد داشته اند اما فرموده اند که این به معنای آن نیست که جمهوری اسلامی برای محقق شدن عدالت هیچ اقدامی نکرده است.


   حجت الاسلام والمسلمین راجی ادامه داد: در موضوع عدالت عقب ماندگی هایی داریم اما باید به این سئوال هم پاسخ داد که اگر انقلاب نبود وضع اقتصادی ما به چه شکل بود.


   وی خاطرنشان کرد: در سال های بعد از انقلاب ایران در موضوع کاهش فقر، سلامت و بهداشت، امید به زندگی، شاخصه توسعه انسانی، حفظ و ارتقای کرامت زن و کاهش ضریب جینی رشد و پیشرفت زیادی داشته است، هرچند در ۸ سال اخیر شاهد افزایش فقر و افزایش ضریب جینی به دلیل برخی سیاست ها بوده ایم.


   نویسنده کتاب صعود ۴۰ ساله افزایش چشمگیر معنویت و نیز توان ایستادگی در برابر قلدران و زورگویان را دو برکت دیگر انقلاب از دیدگاه مقام معظم رهبری عنوان و تصریح کرد: در گام دوم انقلاب با حضور جوانان انقلابی، فاصله بین بایدها و واقعیت ها که وجدان های انقلابی و آرمان خواه را معذب می کند با سرعت بیشتری طی می شود.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
  • سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  • تازه ترین پیامها و اطلاعیه ها