پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
   
 
  • آغاز عملیات عمرانی و افتتاح ۲۱ پروژه در دهه مبارک فجر

   آغاز عملیات عمرانی و افتتاح ۲۱ پروژه در دهه مبارک فجر

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور از آغاز عملیات عمرانی و افتتاح ۲۱ پروژه و نیز راه اندازی چهار مرکز از مراکز ۴۹گانه پزشکی قانونی در کشور در ایام دهه مبارک فجر خبر داد.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر عباس مسجدی آرانی ظهر دوشنبه 20 بهمن ماه در نشستی با خبرنگاران با تبریک فرارسیدن دهه فجر و یوم الله ۲۲ بهمن ماه گفت: آنچه مکتب امام و انقلاب را شکل داد خداباوری امام (ره) بود که برگرفته از اخلاص ایشان بود.

   وی افزود: اخلاص و ایمان امام (ره) موجب شد که مردم با جان و دل به فرمایشان ایشان لبیک گفتند و توانستند در مقابل همه دشمنان ایستادگی کنند و همین روحیه همراه با خودباوری توانست در ۴۲ سال گذشته انقلاب اسلامی را به پیشرفت و توسعه برساند.

   وی در ادامه با اشاره به ماموریت ها و وظایف پزشکی قانونی گفت: ما بدنبال جایابی و نقش آفرینی خود در سند گام دوم انقلاب هستیم و مأموریت های خود را براساس بندهای آن سند تنظیم می کنیم.

   دکتر مسجدی با بیان اینکه در سند گام دوم انقلاب علم و پژوهش به عنوان قدرت و عزت کشور معرفی شده است، اظهار داشت: سازمان پزشکی قانونی ضمن آنکه سازمانی خدمت رسان است مجموعه ای فنی و علمی محسوب می شود و در تلاش هستیم علاوه بر قدرت افزایی برای کشور خلق ثروت هم داشته باشیم.

   وی حرکت سازمان در این مسیر را تلاش برای دستیابی به مرجعیت علمی عنوان کرد و گفت: این مهم در صورتی محقق خواهد شد که جوانان با انگیزه زیر بار مسئولیت بروند و برای تحقق اهداف سند تلاش کنند.

   دکتر مسجدی در ادامه با اشاره به تلاش و فعالیت کارکنان پزشکی قانونی و تعطیل بردار نبودن خدمات این سازمان افزود: در یکسال گذشته که با همه گیری کرونا در کشور مواجه هستیم، نه تنها در سازمان هیچ تعطیلی نداشتیم بلکه در این مدت تلاش بیشتری کردیم تا خدمت رسانی به مردم بدون هیچ خلل و تأخیری انجام شود.

   به گفته وی در این مدت ۶۳۰ نفر از همکاران سازمان یعنی حدود یک ششم پرسنل به این بیماری مبتلا و متاسفانه سه نفر از همکاران نیز بر اثر این بیماری به شهادت رسیدند.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور به افتتاح پروژه های عمرانی سازمان در ایام دهه فجر اشاره کرد و گفت: 21 پروژه عمرانی در این مدت کلنگ زده می شود و یا به بهره برداری رسیده و افتتاح می شود که این پروژه ها در استان های مختلف احداث شده اند؛ همچنین چهار پروژه از مجموع مراکز 49 گانه در این ایام افتتاح خواهد شد و با این 4 افتتاح تعداد این مراکز که در مناطق صعب العبور هستند به 41 مرکز می رسد.

   وی با اشاره به برخی اقدامات و برنامه های سازمان در یکسال گذشته و به ویژه در زمان همه گیری کرونا گفت: یکی از اقدامات بسیار خوب در این دوران راه اندازی سیستم ویدیو کنفرانس کمیسیون های پزشکی قانونی بود که بیش از ۹۵ درصد از کمیسیون های بین استانی و ارجاعی از استان ها به تهران، بدون حضور مردم و به شکل ویدئوکنفرانس برگزار شد.

   به گفته دکتر مسجدی برگزاری جلسات کمیسیون به شکل ویدئوکنفرانس نه تنها از ترددهای مردم به تهران جلوگیری کرد بلکه موجب کاهش اطاله دادرسی و سرعت پاسخگویی به پرونده ها شد.

   وی اقدام دیگر سازمان را بهره برداری از نرم افزار جامع تخصصی عنوان کرد و گفت: با پیگیری همکاران، این نرم افزار پس از طی مراحل مختلف، در بخش معاینات در تمام کشور به کار گرفته شده و امیدواریم به زودی در بخش های کمیسیون و آزمایشگاه نیز به کارگیری شود.

   وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در بانک اطلاعات ژنتیک، ادامه داد: اگرچه به دلیل تحریم های ظالمانه، افزایش نرخ ارز و شرایط حاکم شده به دلیل بیماری کووید ۱۹، در حوزه تأمین کیت های آزمایشگاهی با مشکلاتی مواجه بودیم اما با همکاری سازمان زندان ها توانستیم ۹۲ هزار نمونه از مجرمین گروه های هدف گرفته و بیش از ۲۵ هزار نمونه را به مرحله پروفایل برسانیم.

   وی تکریم ارباب رجوع و ارتقای سلامت اداری را از دیگر اولویت های سازمان عنوان کرد و افزود: خط قرمز ما بی احترامی به مردم و مراجعین است و رعایت اخلاق حرفه ای و پاسخدهی مناسب به درخواست های مردمی از نکات مهم و ضروری در سازمان است.

   دکتر مسجدی توسعه الکترونیکی کردن پرونده ها، دریافت پرونده های بیمارستانی مراجعین از طریق الکترونیکی، اتصال به CMS قوه قضاییه و در برخی استان ها ارتباط الکترونیکی با کلانتری ها را از دیگر اقدامات مهم سازمان عنوان و از نیروی انتظامی خواست برای تکمیل ارتباط الکترونیکی با مراکز پزشکی قانونی در همه استان ها همکاری بیشتری داشته باشد.

   وی به ورود سازمان به مباحث پیشگیری اشاره کرد و افزود: امسال توانستیم اندیشکده پزشکی قانونی را با هدف ارائه راهکارهای اجرایی برای رفع مشکلات راه اندازی کنیم که به نوعی همان اتاق های فکر برای استفاده از ظرفیت های علمی، اقتصادی، روان شناسی و .... برای رفع آسیب های اجتماعی است.

   دکتر مسجدی با تأکید بر مشارکت همکاران پزشکی قانونی در کمک به همنوعان گفت: در سیل سال گذشته، حدود ۳۰ باب منزل مسکونی با مشارکت همکاران در روستاهای سیل زده لرستان و خوزستان ساخته و به مردم شریف این مناطق تحویل داده شد.

   وی کشف تصادف های ساختگی و خودزنی ها را از دیگر اقدامات سازمان و نشانه مهارت و خبرگی کارشناسان سازمان دانست و افزود: همکاران من در این زمینه ها کشفیات قابل توجهی داشته اند و امروز به خود میبالیم که در مرز دانش در حرکت هستیم که مصداق آن را در تعیین هویت قربانیان هواپیمای اوکراین و موضوعات دیگر شاهد بودیم.

   دکتر مسجدی با اشاره به مشکلات سازمان در حوزه نیروی انسانی تصریح کرد: یک سوم همکاران ما در سراسر کشور نیروهای قراردادی با سوابق کاری بالا هستند که با پیگیری های انجام شده در دولت و قوه قضاییه در سال ۹۹ هم طرازی این نیروها محقق شد، ضمن آنکه برای استخدام این افراد نیز در حال تلاش و رایزنی هستیم.

   وی همچنین ادامه داد: متاسفانه در سال گذشته نتوانستیم برای سازمان جذب نیرو داشته باشیم و از آنجا که برخی از همکاران در آستانه بازنشستگی قرار دارند، تلاش ما این است که بتوانیم نیروهای متخصص و جوان را جذب سازمان کنیم تا بتوانند در فرصت باقی مانده از تجربیات نیروهای باتجربه و پزشکانی که در آستانه بازنشستگی هستند بهره مند شوند.

   ریس سازمان با اشاره به مشکلات بودجه‌ای، پرداختی پایین پرسنل و کمبود نیرو و افزایش قابل توجه هزینه های تأمین مواد مصرفی و تجهیزات، گفت: علاوه بر این موارد، مشکل جدی ما در حوزه ابنیه است، در حال حاضر حدود 400 هزار متر مربع کمبود فضای فیزیکی داریم به طوری که از کل ۳۸۵ مرکز سازمان، تنها 185 مرکز ملکی هستند که برخی از آن ها نیز ساختمان هایی قدیمی و فرسوده اند و این در حالی است که 185 شهر با وجود داشتن مراکز قضایی، مرکز پزشکی قانونی ندارند.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به پایه بودجه ای ضعیف سازمان گفت: با توجه به بالا بودن قیمت و هزینه های تجهیزات مورد نیاز سازمان، اگر تنها یک درصد از بودجه ما محقق نشود، ۲۰ مرکز از مراکز پزشکی قانونی تعطیل خواهند شد.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور درباره فعالیت دادپزشکان نیزگفت: در نه ماه گذشته حدود ۷۰ هزار جواز دفن توسط دادپزشکان در کشور صادر شد که ضمن ساماندهی امر متوفیات، خدمت رسانی مناسب و ارزان تری در سراسر کشور به مردم ارائه شد.

   وی حضور فعال و موثر سازمان در بحران ها، از جمله شناسایی هویت پیکرهای جان باختگان ناوچه کنارک، برخورد تریلی با تعدادی خودرو سواری در محور اسفراین، حادثه درمانگاه سینای اطهر و سقوط بهمن در ارتفاعات تهران را از دیگر اقدامات سازمان برشمرد.

   رییس سازمان پزشکی قانونی درباره اهمیت فعالیت های آموزشی و پژوهشی سازمان که سه وظیفه از 5 وظیفه اصلی آن را تشکیل می دهد، گفت: راه اندازی سامانه پژوهشی، تعیین اولویت های پژوهشی، برگزاری دوره های آموزشی در راستای اقدامات پیشگیرانه، حضور کارشناسان پزشکی قانونی در گزارش های صبحگاهی بیمارستان ها برای ارائه نکات آموزشی در راستای پیشگیری از وقوع قصور در بیمارستان‌ها و یا تکرار آن را از اقدامات این حوزه برشمرد.

   دکتر مسجدی با اشاره به فعالیت های مرکز تحقیقات پزشکی قانونی اظهار داشت: مرکز تحقیقات پزشکی قانونی از مراکز تحقیقاتی برتر در کشور است که از بین 271 مرکز تحقیقات رتبه 40 را در کشور دارا است که به همت این مرکز در فروردین ماه آینده جشنواره کارآفرینی برای شناسایی ایده های نوین و نیز حمایت از آن ها برگزار خواهد شد.

   وی ادامه داد: مرکز تحقیقات به دنبال رفع نیازهای جدی سازمان با توجه به تحریم ها و افزایش هزینه موادمصرفی است که در همین راستا با تلاش نخبگان جوان و فعال در حال تولید کیت های آزمایشگاهی و دستگاه های مورد نیاز این حوزه است.

   وی درباره بانک چشم و پیوند قرنیه نیزگفت: بخشی از اعضای اجساد افرادی که به امانت به ما سپرده می شود، پس از کسب رضایت از خانواده متوفی، برای درمان بیماران مورد استفاده قرار می گیرد و این امر باید به عنوان یک امر خداپسندانه و یک فرهنگ در جامعه شناخته شود. ضمن آنکه بانک سلول، بافت و عضو مرکز تحقیقات نیز در سه سال گذشته ۳۷۰ هزار بیمار را تحت پوشش قرار داده و سلامتی را به آنان بازگردانده است.

   دکتر مسجدی در ادامه با اشاره به برخی آمار عملکردهای سازمان افزود: در 9 ماهه سال جاری در حوزه معاینات بالینی بیش از یک میلیون و 200 هزار پرونده، در حوزه معاینات اجساد 48 هزار 456 پرونده، در حوزه آزمایشگاه 69 هزار و 625 پرونده و در کمیسیون ها 21 هزار و 197 پرونده بررسی شد که در این میان در حوزه نزاع 1.5 درصد و در حوزه متوفیان تصادفات 14 درصد کاهش داشتیم.

   وی درباره سقط جنین و اقدام سازمان برای صدور مجوز سقط درمانی گفت: در دو ماه گذشته برخی افراد به شکل غیرکارشناسانه و غیرعلمی اظهار نظرهایی در این خصوص داشته اند. در حالی که سازمان دقیقا مطابق قانون مصوب مجلس و برای جلوگیری از برخی عوارض مانند مرگ مادر و یا تولد کودکان ناقص الخلقه که امکان حیات ندارند آن هم دقیقا براساس قانون اقدام به صدور مجوز سقط درمانی می کند.

   دکتر مسجدی افزود: اگر جنینی دچار اختلال شدید باشد و یا ادامه بارداری برای مادر تهدید جانی داشته باشد مجوز سقط با شرایط خاص و قبل از ولوج روح انجام صادر خواهد شد.

   وی با بیان اینکه چالشی در کشور با عنوان سقط جنایی وجود دارد تصریح کرد: دستگاه های متولی باید تمهیداتی برای کاهش این نوع سقط ها بیندیشند البته ما با محوریت دادستانی و همکاری نهادها و سازمان های دیگر در حال پیگیری و بررسی موضوع سقط های جنایی هستیم و به جمع بندی هایی نیز رسیده ایم، این موضوع را دنبال می کنیم و امیدواریم به جایی برسیم که دیگر شاهد یک سقط جنایی هم نباشیم.


   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
  • سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  • تازه ترین پیامها و اطلاعیه ها