پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
   
 
  • آزمایشگاه‌های پزشکی قانونی در همه استان‌ها از تجهیزات کافی برخوردار است

   آزمایشگاه‌های پزشکی قانونی در همه استان‌ها از تجهیزات کافی برخوردار است

   معاون آموزشی و پژوهشی سازمان پزشکی قانونی گفت: با توسعه و راه اندازی آزمایشگاه‌های سم‌شناسی و سرولوژی در زنجان، این استان نیاز به ارسال نمونه ندارد.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر امیرحسین مهدوی در حاشیه افتتاح ساختمان جدید پزشکی قانونی استان زنجان در ایام گرامیداشت دهه مبارک فجر در جمع خبرنگاران افزود: سازمان پزشکی قانونی در راستای اهداف انقلاب اسلامی و اجرای بهتر عدالت در مراکز استان‌ها، اعم از کم‌برخوردار و برخوردار، خدمات مشابهی ارائه می‌کند و آزمایشگاه‌های پزشکی قانونی در همه استان‌ها از تجهیزات کافی برخوردار است.

   وی با بیان اینکه استان زنجان از لحاظ فنی، تجهیزات و نیروهای انسانی، جزو استان های برخوردار به شمار می آید، تصریح کرد: با توسعه آزمایشگاه‌های سم‌شناسی و سرولوژی در اداره کل پزشکی قانونی استان زنجان، این استان دیگر برای انجام آزمایش های سموم و داروها از کمک سایر استان‌ها بی‌نیاز می شود.

   دکتر مهدوی با اشاره به مجهز بودن اداره‌کل پزشکی قانونی استان زنجان به تجهیزات آزمایشگاهی و سالن تشریح، تصریح کرد: قطعا افتتاح پروژه ساختمان پزشکی قانونی استان زنجان شرایط بهتری را برای خدمات‌رسانی بهتر به مردم این استان فراهم خواهد کرد.

   معاون آموزشی و پژوهشی سازمان پزشکی قانونی با اشاره به اینکه استان زنجان آزمایشگاه ژنتیک قانونی ندارد و نیازی به افتتاح آن نیز احساس نمی شود، یادآور شد: تعداد آزمایشگاه های ژنتیک قانونی در کشور تنها ۱۰ آزمایشگاه است که در تعیین هویت اجساد ناشناخته و کشف جرم بسیار مؤثر است و سطح آن از استانداردهای اروپا نیز بالاتر است.

   دکتر مهدوی با بیان اینکه اکنون مقدور و نیاز نیست که همه استان‌ها به آزمایشگاه ژنتیک قانونی مجهز شوند، تصریح کرد: سازمان پزشکی قانونی کشور در استان تهران طی یک هفته هویت همه فوتی‌های حادثه هواپیمای اوکراینی را شناسایی کرد و به دلیل انتقال برخی از فوتی‌ها به خارج از کشور، راستی‌آزمایی نیز انجام شد و همه مستندات آزمایشگاهی تعیین هویت به تایید بین‌المللی رسید و هیچ‌کس در این حادثه نتوانست کوچک‌ترین ایرادی به عملکرد پزشکی قانونی وارد کند.

   وی در ادامه با اشاره به اینکه در کل کشور و در استان زنجان نیاز به استخدام نیروی انسانی در مراکز پزشکی قانونی وجود دارد، گفت: با وجود همکاری‌ مسئولان کشوری، مجوز به کارگیری نیرو در پزشکی قانونی به سختی صادر می شود و در برخی موارد علی‌رغم اینکه مجوز استخدام در پزشکی قانونی داده می‌شود، داوطلبی برای شرکت در آزمون و استخدام وجود ندارد بنابراین با استفاده از پزشکان معاضدتی خدمات پزشکی قانونی به مردم ارائه می شود تا مجبور نشوند برای دریافت کوچک ترین خدمات به سایر شهرها مراجعه کنند.

   معاون آموزشی و پژوهشی سازمان پزشکی قانونی با اشاره به شرایط اقتصادی پزشکان خارج از سیستم دولتی و جذابیت نداشتن کار در پزشکی قانونی برای آنان، خاطرنشان کرد: مسئولان کشوری سازمان پزشکی قانونی پیگیر ترمیم حقوق پزشکان هستند و امید است نتایج مثبتی در این زمینه حاصل شود.


   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
  • سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  • تازه ترین پیامها و اطلاعیه ها