پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
   
 
  • افتتاح پروژه های عمرانی و رونمایی از اتوماسیون تخصصی سازمان در هفته قوه

   افتتاح پروژه های عمرانی و رونمایی از اتوماسیون تخصصی سازمان در هفته قوه

   معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان پزشکی قانونی کشور، از افتتاح 7 پروژه عمرانی و بهره‌برداری از فاز اول اتوماسیون تخصصی سازمان در هفته قوه قضاییه خبر داد.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر رضا حاج منوچهری با اعلام این خبر افزود: درهفته قوه قضاییه چند پروژه عمرانی در پزشکی قانونی به بهره‌برداری خواهد رسید که از آن جمله می توان به افتتاح دو پروژه در استان یزد اشاره کرد.

   وی تصریح کرد: پروژه های یزد عبارتند از مرکز تشریح و آزمایشگاه و دیگری توسعه مرکز معاینات پزشکی قانونی استان که با تجهیز و اضافه کردن ساختمان جنب مرکز معاینات فعلی در شهر یزد صورت گرفته تا ضمن خدمات رسانی بهتر به مردم و تکریم ارباب رجوع، با فراهم کردن فضای فیزیکی مناسب تر، پرسنل نیز در شرایط بهتری به مراجعین ارائه خدمات کنند.

   معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان ادامه داد: علاوه بر یزد پروژه دیگری در شهرستان ایذه استان خوزستان در هفته قوه افتتاح می شود؛ همچنین مرکز پزشکی قانونی شهرستان درود استان لرستان مراحل پایانی ساخت را طی می کند که به فاصله کمی بعد از هفته قوه قضاییه به بهره‌برداری خواهد رسید.

   به گفته وی در این هفته پروژه مرکز پزشکی قانونی لردگان و همچنین دو پروژه پزشکی قانونی گلستان به همت مدیران محترم استان های چهارمحال و بختیاری و گلستان و از محل اعتبارات استانی افتتاح می شود.

   رونمایی از اتوماسیون تخصصی سازمان

   دکتر حاج منوچهری رونمایی از فاز اول اتوماسیون تخصصی سازمان را از دیگر پروژه های هفته قوه قضاییه عنوان کرد و اظهار داشت: اتوماسیون تخصصی سازمان در چهار فاز طراحی شده که مهم ترین فاز آن در بخش معاینات بالینی هفته قوه قضاییه به طور رسمی رونمایی می شود.

   وی افزود: اقدامات و فراهم کردن زیرساخت ها برای راه اندازی اتوماسیون تحصصی از ماه ها قبل در سازمان آغاز شده است و همکاران بخش انفورماتیک ستاد و استان ها مدت ها در تکاپوی این مسئله بودند تا زیرساخت‌ها را آماده سازی و سرورها را عملیاتی کنند. در حال حاضر کار تا حد مشخصی پیش رفته و فاز اول این نرم افزار آماده بهره‌برداری در تمام استان ها شده است.

   معاون توسعه مدیریت سازمان خرید 112 کامپیوتر برای استان تهران و 237 کامپیوتر برای کل کشور، خرید حداقل دو اسکنر برای هر استان، بارکد ریدر، پرینتر و ارتقای سخت افزاری سیستم ها را از جمله اقدامات صورت گرفته برای فراهم شدن زیرساخت های مناسب در جهت عملیاتی کردن اتوماسیون تخصصی عنوان کرد.

   دکتر حاج منوچهری با بیان اینکه پس از فراهم شدن زیرساخت ها و رفع برخی نواقص و ایرادات برنامه در مراحل آزمایشی، وارد فاز اجرایی شدیم، اظهار داشت: فاز اول اتوماسیون هم اکنون آماده بهره‌برداری است که در هفته قوه قضاییه به طور رسمی شروع به کار می کند و با به کارگیری آن تغییرات قابل توجهی در فرآیند کارکرد مجموعه ایجاد خواهد شد.

   وی اتصال به سیستم ثبت احوال (کمک به بحث احراز هویت)، صرفه جویی در کاغذ، جلوگیری از جعل و تسریع رسیدگی به پرونده ها را از مزایای استفاده از اتوماسیون تخصصی عنوان کرد و گفت: در دنیای امروز ما به عنوان رکنی از جامعه و جهان چاره‌ای جز پیوستن به فضای الکترونیکی نداریم و باید فرایندها را از شکل دستی و سنتی به شیوه الکترونیکی تبدیل وعقب ماندگی ها را نیز در این مسیر جبران کنیم.

   دکتر حاج منوچهری اظهار داشت: با استفاده از اتوماسیون تخصصی داشبورد مدیریتی برای مدیران ایجاد و امکان گزارش گیری به شکل های مختلف فراهم می شود ضمن آنکه پیگیر ارتباط آن با سامانه ثنا و انتقال سی ام اس و سامانه آماری سازمان نیز بر روی آن هستیم.
   معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان با اشاره به لزوم الکترونیکی کردن ارائه خدمات تا حد ممکن ادامه داد: در این راستا پروژه های دیگری نیز تعریف شده که هم اکنون در فاز مطالعاتی قرار دارد به عنوان مثال به دنبال آن هستیم که فرآیند معاینه بیماران را به شکل غیرحضوری انجام دهیم و تنها یک یا دوبار حضور آنان برای دریافت خدمت کفایت کند.

   وی با اشاره به اینکه هرگونه تغییر و به کارگیری شیوه های جدید در ابتدا با مشکلاتی همراه خواهد بود، گفت: استفاده از اتوماسیون تخصصی ممکن است در ابتدای کار برای همکاران دشوار به نظر بیاید زیرا به کار کردن با فیزیک اسناد و به شکل سنتی عادت کرده ایم، اما از آنان می خواهم با سعه صدر و همراهی و تعامل در این مسیر همراه شوند تا باعنایت بیشتر این موضوع به طور کامل در سازمان اجرایی و عملیاتی شود، قطعاً مزایای آن برای همکاران بعد از مدتی کوتاه آشکار و ایرادات و نواقص آن رفع خواهد شد.

   وی در خصوص راه اندازی اتوماسیون تخصصی در فازهای بعدی و استفاده از آن در بخش تخصصی دیگر گفت: برنامه اتوماسیون تخصصی در بخش تشریح به اداره کل مربوط تحویل شده و کار بررسی و ارزیابی روی این نرم‌افزار در حال انجام است که به محض احصای ایرادات و رفع آن اجرایی خواهد شد. برنامه بخش کمیسیون نیز در مراحل نهایی تدوین قرار دارد و به زودی تحویل اداره کل مربوط می‌شود. در بخش آزمایشگاه نیز هنوز در ابتدای کار و مرحله مطالعاتی قرار داریم.

   رونمایی از دستگاه همو‍‍ژنایزر تولید داخل

   معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان تولید دستگاه هموژنایزر داخلی را از دیگر اقدامات سازمان در جهت تکیه بر توان داخلی برشمرد و افزود: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری جهت استقرار شعار "ما می توانیم"، این خودباوری در افراد ایجاد شد که می توان در مسیرهای علمی و افزایش تولیدات داخلی حرکت کرد. به همین منظور سازمان پزشکی قانونی کشور نیز به این فکر افتاد که برخی تجهیزات مورد نیاز خود را با تکیه بر پتانسیل های داخلی فراهم کند.

   وی افزوذ: در همین راستا از چندین ماه قبل با توجه به نیاز سازمان به فکر تولید دستگاه هموژنایزر تولید داخل افتادیم و به همین منظور جلسات متعدد با مسئولان مربوط برگزار شد و نتیجه آن تولید نسل یک دستگاه هموژنایزر و تحویل آن به اداره کل پزشکی قانونی استان فارس شد.
   دکتر حاج منوچهری ادامه داد: در استان فارس چندین نمونه کار با این دستگاه انجام و کیفیت آن مثبت ارزیابی شد اما ایراداتی از نظر شکلی به کار وارد بود که ضمن بررسی این ایرادات در نسل دو دستگاه برطرف و قابلیت های آن ارتقا داده شد.

   وی یادآور شد: بعد از رفع ایرادات، دستگاه در اختیار اداره کل پزشکی قانونی استان تهران قرار گرفت و ضمن بررسی عملکرد و کارایی آن، با دستگاه مشابه خارجی مورد مقایسه قرار گرفت و در نهایت نتیجه بررسی‌ها نشان داد که دستگاه تولید داخل مطلوب و از نظر کیفی قابل قبول است.
   معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان با اشاره به اینکه دستگاه هموژنایزر تولید داخل انتظارات سازمان را برطرف می کندگفت: قیمت تمام شده این دستگاه یک دهم نمونه خارجی آن است.

   دکتر حاج منوچهری با بیان اینکه علاوه بر صرف هزینه کمتر، حمایت از تولید داخلی با کیفیت، جلوگیری از خروج ارز و وابسته نبودن به کشورهای دیگر برای ما بسیار مهم است، افزود: یکی از مشکلات استفاده از دستگاه های خارجی بحث خدمات پس از فروش آن ها و هزینه بالای نگهداری از این دستگاه ها است که قاعدتاً اگر از تولید داخلی با کیفیت استفاده کنیم از خدمات پس از فروش و قابلیت دریافت خدمات بهتر با هزینه کمتر نیز برخوردار خواهیم بود.

   تکمیل تجهیز مجموعه کمیسیون های تخصصی به سیستم ویدئوکنفرانس

   وی در ادامه در خصوص اقدامات بخش رایانه در حوزه سخت‌افزار و نرم‌افزار با هدف سرمایه گذاری در این بخش بوده، خاطرنشان کرد: در ادامه سیاست های سال گذشته، تجهیز کمیسیون‌ها به سیستم ویدئو کنفرانس به طور کامل انجام شد. همچنین در راستای عملیاتی نمودن برنامه های تحولی، با صرف هزینه و انجام اقدامات لازم، بر ظرفیت ذخیره اطلاعات در این مجموعه ها افزوده شده و لذا امکان ضبط جلسات به شکل صوتی و تصویری و نگهداری آن ها فراهم شده است.

   در آزمون تکمیل ظرفیت 41 پست خالی را تکمیل می کنیم

   معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری آزمون استخدامی سال گذشته سازمان برای به کارگیری200 نیروی جدید اظهار داشت: در این آزمون 41 پست همچنان خالی مانده که در اولین آزمون برگزار شده از سوی سازمان سنجش در سال جاری این پست ها را تکمیل می کنیم.

   وی ادامه داد: علاوه بر آن بنیاد شهید نیز یک ظرفیت پذیرش با هماهنگی سازمان اداری استخدامی اخذ کرده و تعدادی از این ظرفیت را نیز برای پزشکی قانونی در نظر گرفته که با رایزنی های صورت گرفته این ظرفیت را به سه برابر آنچه مد نظر بود، افزایش دادیم. پس در این قالب نیز 150 نفر طی آزمونی که امسال برگزار می شود و عمدتاً در بخش اداری در سازمان به کار گیری خواهند شد.
   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
  • سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  • تازه ترین پیامها و اطلاعیه ها