پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
   
 
  • تحولی بزرگ طی سال های اخیر در پزشکی قانونی ایجاد شده است

   تحولی بزرگ طی سال های اخیر در پزشکی قانونی ایجاد شده است

   رییس قوه قضاییه با اشاره به پیشرفت های علمی سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: تحول بزرگی در پزشکی قانونی طی سال‌های اخیر به وجود آمده که باید در خصوص این تحول و ظرفیت‌های ایجاد شده برای مردم اطلاع رسانی شود.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای رییس قوه قضاییه روز دوشنبه 21 تیر ماه در اولین جلسه شورای عالی قوه قضاییه پس از انتصاب ایشان به ریاست دستگاه قضا، افزود: پزشکی قانونی به دلیل کار کارشناسی و اظهار نظر علمی در پرونده های قضایی باید به تجهیزات روز مجهز باشد و طی سال های اخیر تحول بزرگی در این سازمان صورت گرفته که لازم است در مورد آن به مردم اطلاع رسانی شود.

   رونمایی از کیت ژنتیک و دستگاه هموژنایزر داخلی
   بر اساس این گزارش، سخنان رییس قوه قضاییه در جلسه شورای عالی قضایی در پی ارائه گزارش دکتر عباس مسجدی رییس سازمان پزشکی قانونی کشور از پیشرفت ها و اقدامات این سازمان در راستای اتکا به نیروهای داخلی جهت ساخت تجهیزات مورد نیاز مطرح شد.

   دکتر مسجدی در این جلسه با بیان اینکه سازمان پزشکی قانونی کشور برای انجام تکالیف قانونی و کشف حقیقت، از آخرین دستاوردهای علمی دنیا بهره می برد، از ساخت کیت ژنتیک و دستگاه هموژنایزر با تکیه بر توان داخلی خبر داد و افزود: دو محصول دانش بنیان شامل دستگاه هموژنایزر، با هزینه ای به مراتب کمتر از نمونه خارجی و همچنین کیت ژنتیک با دستان توانمند محققان این سازمان در مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور ساخته شده و آماده رونمایی و بهره‌برداری است.

   یادآور می شود؛ سازمان پزشکی قانونی کشور در راستای انجام ماموریت های خود از تجهیزات با تکنولوژی روز در بخش های فنی خود استفاده می کند و برای انجام تکالیف قانونی و کشف حقیقت، از آخرین دستاوردهای علمی دنیا بهره می برد.اما به دلیل محدود بودن کشورهای سازنده، حساسیت این سازمان در بهره گیری از دستگاه های با کیفیت مطلوب و همچنین تحریم های وضع شده علیه کشورمان که شامل تجهیزات مورد استفاده در این سازمان هم می شود و نیز افزایش قیمت ارز و چند برابر شدن قیمت دستگاه ها و مواد مصرفی، این سازمان در تأمین تجهیزات و مواد مصرفی مورد نیاز با مشکلاتی مواجه شده است.

   مشکلات ایجاد شده به دلیل محدودیت در تأمین مواد مصرفی و تجهیزات و نیز قیمت بالای آن، موجب شد تا این سازمان با تاسی از فرامین رهبر معظم انقلاب نهضت بومی سازی تجهیزات را در پیش گیرد. در همین راستا دو محصول دانش بنیان شامل دستگاه هموژنایزر، با هزینه ای به مراتب کمتر از نمونه خارجی و با کارایی بهتر و همچنین کیت ژنتیک، که در آزمایشگاه های ژنتیک به کار می رود و مراحل مختلف ارزیابی کیفی خود را با موفقیت پشت سر گذاشته است، با دستان توانمند محققان این سازمان در مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور ساخته شده و آماده رونمایی و بهره‌برداری است.

   گفتنی است بومی سازی تجهیزات و مواد مصرفی مورد نیاز در بخش های فنی، سیاستی است که در سازمان پزشکی قانونی کشورآغاز شده و تلاش می شود با تکیه بر توان محققان و پژوهشگران داخلی و نیز به منظور کاهش اتکا به خارج از کشور نسبت به تأمین تجهیزات و مواد مصرفی اقدام شود.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: