پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
   
 
  • از تمام ظرفیت ها برای بومی سازی تجهیزات بهره‌ می گیریم

   از تمام ظرفیت ها برای بومی سازی تجهیزات بهره‌ می گیریم

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: از تمام ظرفیت های داخل و خارج سازمان برای بومی سازی دستگاه ها، مواد مصرفی و تجهیزات استفاده می کنیم و با تمام توان پیگیر این هدف در بخش های مختلف سازمان هستیم.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر عباس مسجدی صبح امروز سه‌شنبه دوم شهریور ماه در مراسم رونمایی از دو محصول دانش بنیان تولید این سازمان و بازدید از مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی پزشکی قانونی استان تهران که با حضور رییس قوه قضاییه صورت گرفت، افزود: دو محصول دانش بنیان کیت تعیین هویت ژنتیک و دستگاه هموژنایزر توسط محققین و دانشمندان جوان سازمان به مرحله ساخت و تولید رسیده اما آنچه مهم تر از ساخت این دو محصول است، روحیه خودباوری، خوداتکایی و کار تیمی و جهادی همکارانم است که جای تقدیر و تشکر دارد.

   وی با بیان اینکه عرضه این محصولات به ظهور رساندن فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص خودباوری و کار تیمی است، تصریح کرد: ساخت این محصولات با همکاری بخش های مختلف سازمان و اتکا به نیروهای خودی و باور به توانمندی دانشمندان و نخبگان جوان صورت گرفته است.

   دکتر مسجدی ادامه داد: یکی از محصولاتی که امروز رونمایی شد کیت های ژنتیک "STR Typing" است که در تعیین هویت به کار می رود و تاکنون این محصول از کشورهای آمریکا و آلمان تأمین می شد که با همت محققین داخلی موفق به تولید و ساخت این کیت ها در کشور شدیم.

   به گفته دکتر مسجدی، کیت حاضر با انطباق سنجی بر روی بیش از 700 نفر از نژادهای مختلف کشور در مقایسه با کیت آمریکایی انجام شده و مراحل بررسی و تایید نهایی را طی کرده است. همچنین این کیت علاوه بر آزمایشگاه های سازمان در همه آزمایشگاه های ژنتیک کشور قابل استفاده خواهد بود.

   وی با اشاره به مزایای استفاده از کیت های ایرانی در آزمایشگاه های ژنتیک، گفت: از جمله مزایای استفاده از این کیت ها در سازمان 300 میلیارد ریال صرفه جویی هزینه ای برای سازمان است.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به ساخت دستگاه هموژنایزر دیگر محصول رونمایی شده اظهار داشت: این دستگاه دارای 8 برنامه هموژناسیون خودکار و دستی به همراه برنامه شستشو می باشد و در مقایسه با نمونه خارجی هموژناسیون بهتری را به انجام می رساند ضمن آنکه قیمت تمام شده این محصول یک پنجم نمونه خارجی بوده و برخلاف دستگاه های خارجی مشکلی از جهت خدمات پس از فروش نیز وجود نخواهد داشت.

   دکتر مسجدی خاطرنشان کرد: دستگاه هموژنایزر در بخش استخراج آزمایشگاه سم شناسی مورد استفاده قرار می گیرد که مراحل ارزیابی و تست را با موفقیت پشت سر گذاشته است که با توجه به عدم ساخت دستگاه مشابه در کشور، پیگیر اخذ استانداردهای آن از سازمان استاندارد هستیم.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: