پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
   
 
  • مقابله همه جانبه قوه قضائیه با اطاله دادرسی، این بار با استفاده از ظرفیت های علمی

   مقابله همه جانبه قوه قضائیه با اطاله دادرسی، این بار با استفاده از ظرفیت های علمی

   رئیس قوه قضائیه در ادامه­ اقدامات و تلاش های همه جانبه برای مقابله با چالش اطاله دادرسی در قوه قضائیه، امروز به مراسم رونمایی از دست آوردهای علمی سازمان پزشکی قانونی رفت که در صرفه جویی وقت مردم و هزینه های قوه قضائیه نقش موثری ایفا می­ کند.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای صبح امروز سه‌شنبه (دوم شهریور ماه) از مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی پزشکی قانونی استان تهران در منطقه‌ کهریزک بازدید کرد‌ و در گفت و گوی چهره به چهره با کارکنان و برخی مراجعان در جریان نحوه خدمات رسانی این مرکز و مشکلات و نیازهای آن قرار گرفت.

   در حاشیه بازدید رئیس قوه قضاییه از این مجموعه، کیت تشخیص هویت و ژنتیک‌ و دستگاه هموژنایزر ساخت داخل که تولید آنها گام مهمی در رفع‌ نیاز کشور به این محصولات استراتژیک در دوران تحریم و کروناست، مورد بهره‌برداری قرار گرفتند.

   رئیس قوه قضاییه در این دیدار با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان محمدعلی رجایی و محمدجواد باهنر ابراز امیدواری کرد خادمان ملت در دستگاه قضا پاسدار خون شهدا و کسانی باشند که با رنج و زحمت و با ایثار و ازخودگذشتگی ضامن استقلال کشور شده و آن را ارتقاء بخشیده اند .

   حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با تقدیر از تلاش های مسئولان سازمان پزشکی قانونی و اعتماد به جوانان متخصص در این مجموعه که منشاء برکات فراوانی شده، ابراز امیدواری کرد، نگاه «ما می توانیم»، در همه زمینه ها و مجموعه های کشور حاکم شود.

   وی تصریح کرد: آنچه امروز متخصصان جوان ما در سازمان پزشکی قانونی انجام دادند، ترجمان این سخن است که ما می توانیم خودکفا شویم و با کم کردن وابستگی هایمان به کشورهای دیگر، در ردیف کشورهای پیشرفته دنیا قرار گیریم .

   رئیس قوه قضاییه با ابراز خرسندی از قرار گرفتن ایران در ردیف پنجم کشورهای سازنده کیت ژنتیک، تصریح کرد: ارزش مادی و ویژگی های کیت تولیدی نسبت به اعتماد به نیروهای جوان انقلابی در کشور که موجب خودکفایی و کاهش وابستگی به خارجی ها شده، موضوعی فرعی است.

   حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای افزود: موفقیت علمی در تولید کیت های آزمایشگاهی مهم است اما مهم تر آن است که کشورهای سازنده این محصول که آمریکا به عنوان دشمن ملت ما در میان آنها قرار دارد، بدانند که امروز ایران به بالاترین نقطه توانمندی علمی رسیده و این جهاد از مبارزه در هر ساحتی بالاتر است.

   وی خاطر نشان کرد: اینکه ما در کنار رویارویی اطلاعاتی و نظامی با دشمن بتوانیم در میدان علمی به آنها برسیم و یا از آنها پیشی بگیریم به مراتب اثرات بیشتری خواهد داشت.

   رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود، کار سازمان پزشکی قانونی را سخت و دشوار توصیف کرد و گفت: بسیاری از مراجعان به سازمان پزشکی قانونی متالم و عزادارند که یا دچار آسیب شده اند و یا عزیز خود را به دلایل مختلفی از دست داده اند و کسانی که با آنها مواجه می شوند باید افرادی صبور، با حوصله و دقیق باشند.

   حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای افزود: کسی که عزیزی را از دست داده و به پزشکی قانونی می آید، می خواهد هم کارش سریع انجام شود، هم درست تشخیص داده شود که موضوع چیست و از طرفی هم به دلیل آن که داغدیده است، نیازمند برخورد محبت آمیز است .

   وی با اشاره به گفت و گوی خود با یکی از مراجعان به مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی پزشکی قانونی گفت که این فرد علاوه بر آن که خودش داغدار بود، می گفت که بسیاری از بستگان متوفی در بهشت زهرا و شهرستان منتظرند تا مراسم تشییع برگزار کنند و ذهنش درگیر آن بود که کارش هر چه سریع تر راه بیفتد .

   رئیس قوه قضاییه با اشاره به حساسیت ها و اهمیت نظرات تخصصی پزشکی قانونی تصریح کرد: دقت و استفاده از تجهیزات روز دو مسأله مهم در انجام مأموریت های پزشکی قانونی هستند که اگر هر کدام مورد غفلت قرار گیرند کار پیش نمی رود اما دقت، تعهد، مسئولیت پذیری و وظیفه شناسی مهم تر از داشتن تجهیزات است .

   حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با اشاره به ویژگی ها و شاخصه های کاربردی دو محصول دانش بنیان تولید متخصصان سازمان پزشکی قانونی در افزایش دقت و حسن انجام کار، تأکید کرد: ارزش این محصولات به آن است که متعلق به خودمان است و هر روز می توانیم آنها را ارتقاء بخشیم و باعث می شود برای تأمین سایر نیازمندی ها نیز با انگیزه تر تلاش کنیم .

   رئیس قوه قضاییه حمایت معنوی از جوانان دانشمند و متخصص در مجموعه سازمان پزشکی قانونی و تأمین بودجه مورد نیاز برای تداوم و تسریع حرکت علمی در این سازمان را از وظایف مسئولان عالی قضایی دانست اما در عین حال از دولت و مجلس نیز خواست که نیروهای متخصص دستگاه قضا را در حرکت علمی این مجموعه در دوره تحول و تعالی یاری دهند.

   حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای به مسئولان سازمان پزشکی قانونی هم توصیه کرد که با دعوت از رسانه ها، اساتید دانشگاه و نمایندگان ملت و همچنین مسئولان دولتی دستاوردهای این مجموعه را برای آنها نیز تبیین کنند و ابراز امیدواری کرد تأکیدات مقام معظم رهبری برای تقویت حرکت علمی کشور مورد توجه همه دستگاه ها قرار گیرد و به یک فرهنگ غالب تبدیل شود .

   رئیس قوه قضاییه با گرامیداشت روز پزشک و تقدیر از همه پزشکان و کادر درمان کشور، تلاش های یک سال و نیمه آنها در مبارزه با ویروس کرونا را مجاهدت برای دفاع از سلامت مردم خواند و گفت: ما نمی توانیم به معنی واقعی کلمه قدردان زحمات مدافعان سلامت باشیم و پاداش دهنده اصلی به این عزیزان، خداوند متعال است .

   حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در پایان خاطر نشان کرد: سختی ها و مشکلاتی وجود دارد اما امروز خداوند به ما نعمت بزرگ فرصت خدمت به مردم را داده که اگر قدر بدانیم و بتوانیم با خدمت رسانی سریع، صحیح و دقیق گره گشای زندگی مردم باشیم بالاترین پاداش ها را نزد خدا خواهیم داشت .

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: