پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
   
 
  • کاهش 5 درصدی تلفات غرق شدگی در چهار ماه امسال

   کاهش 5 درصدی تلفات غرق شدگی در چهار ماه امسال

   روزهای آخر فصل تابستان در حال سپری شدن است، فصلی که همواره با بیشترین آمار تلفات غرق شدگی در کشور همراه بوده و متاسفانه در کنار تمایل بیشتر به شنا و آب‌تنی در تابستان، به دلیل بی توجهی به هشدارها و نکات ایمنی، تعدادی از هموطنان بر اثر غرق شدگی در رودخانه و دریا – عمدتا- جان خود را از دست می دهند.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، در چهار ماهه نخست امسال، بیشترین آمار تلفات غرق شدگی در تیر ماه گزارش شده است. در این ماه 189 نفر بر اثر غرق شدگی جان خود را از دست دادند که در مقایسه با دیگر ماه های سال بیشترین تعداد تلفات را در بر می گیرد.

   این در حالی است که در چهار ماهه ابتدایی امسال، آمار تلفات غرق شدگی هر ماه در مقایسه با مدت مشابه آن در سال قبل با کاهش مواجه بوده، حتی غرق شدگی در تیر ماه امسال نیز که بیشترین رقم را داشته نسبت به تیر ماه سال قبل (200 فوتی) 5.5 درصد کاهش نشان می دهد.

   به نظر می رسد بخشی از این کاهش آمار به دلیل محدودیت های کرونایی وکاهش سفر اتفاق افتاده است به نحوی که در چهار ماهه ابتدایی سال جاری 484 نفر (شامل: 407 مرد و 77 زن) بر اثر غرق شدگی در کشور جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات 512 نفر بود، 5.5 درصد کمتر شده است.

   در این میان طبق روال همیشگی رودخانه ها بیشترین تعداد غرق شدگان را داشته اند. طی چهار ماهه نخست سال جاری 147 نفر بر اثر غرق شدگی در رودخانه ها جان باختند که در مقایسه با سال قبل 26.1 درصد کاهش نشان می دهد.

   پس از رودخانه ها، دریا با 89 فوتی (83 نفر خارج طرح و شش نفر در محدوده ایمن سازی شده)، استخر کشاورزی با 71، دریاچه مصنوعی و سد با 42، استخر شنا با 41، کانال با 31، حوض و حوضچه با 16، دریاچه طبیعی با 14 و چاه با 8 فوتی به ترتیب بیشترین آمار تلفات غرق شدگی را داشته اند. 25 نفر نیز در سایر مکان های آبی جان خود را از دست داده اند.

   گفتنی است در این مدت استان های مازندران با 75، خوزستان با 53 و گیلان با 36 فوتی بیشترین آمار مرگ ناشی از غرق شدگی را داشته اند.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: