پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
   
 
  • رشد 10 درصدی تلفات برق گرفتگی/ اغلب تلفات به دلیل ناآشنایی با اصول پیشگیری است

   رشد 10 درصدی تلفات برق گرفتگی/ اغلب تلفات به دلیل ناآشنایی با اصول پیشگیری است

   در هفت ماهه سال جاری 552 نفر بر اثر برق گرفتگی در کشور جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات 502 نفر بود، 10 درصد بیشتر شده است.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، در هفت ماهه سال جاری از کل تلفات برق گرفتگی 497 نفر مرد و 55 نفر زن بودند. همچنین در این مدت بیشترین آمار تلفات برق گرفتگی در تیر ماه با 105 فوتی و کمترین آمار با 46 فوتی در فروردین ثبت شده است.

   بر اساس این گزارش در هفت ماهه امسال استان های تهران با 83، خوزستان با 47، خراسان رضوی و فارس با 37 و استان های کهگیلویه و بویراحمد با دو، ایلام با سه، زنجان و خراسان جنوبی با 5 فوتی کمترین آمار تلفات را داشته اند.این آمار در استان چهارمحال و بختیاری نیز صفر گزارش شده است.

   روند افزایشی برق گرفتگی در سال های اخیر

   آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور نشان می دهد که آمار تلفات برق گرفتگی در 5 سال اخیر روندی افزایشی داشته و از 595 نفر در سال 1395، به 739 فوتی در سال گذشته(1399) رسیده است.

   به طور کلی در دهه گذشته (1390تا 1399)، شش هزار و 800 نفر به علت برق گرفتگی در کشور جان خود را از دست دادند که سال 1392 با 750 نفر دارای بیشترین آمار و سال 1395 با 595 نفر دارای کمترین میزان مرگ های ناشی از برق گرفتگی بودند.

   اغلب تلفات برق گرفتگی به دلیل ناآشنایی با اصول پیشگیری است

   بررسی های انجام شده در سازمان پزشکی قانونی نشان می دهد که اغلب این حوادث به دلیل عدم آشنایی با اصول پیشگیری از وقوع برق گرفتگی و نیز بی توجهی به اصل کلی برق گرفتگی( یعنی عبور جریان برق از بدن به زمین) رخ می دهد.

   فیوزها، چه اتوماتیک چه غیر اتوماتیک از برق گرفتگی جلوگیری نمی کند و جریان برق بسیار اندکی ـ در حد 100 میلی آمپر ـ در صورت عبور از بدن ما، با از کار انداختن قلب، موجب مرگ انسان می شود، در حالی که فیوزها با جریان ده ها و حتی صدها برابر این میزان هم از کار نمی افتند. به خاطر داشته باشیم فیوزها با قطع جریان برق از وقوع خرابی در سیم کشی و آتش سوزی پیشگیری می کنند و نمی توانند از برق گرفتگی و مرگ ناشی از آن جلوگیری کنند.

   از سویی سیم اتصال به زمین در پیشگیری از برق گرفتگی نقش موثری دارد. وجود سیم سوم در سیم کشی منازل (سیم اتصال به زمین) بسیار مهم بوده و به جلوگیری از برق گرفتگی کمک می کند.

   برق گرفتگی در محیط های مرطوب بسیار محتمل تر از محیط های خشک است. مقاومت دست خشک انسان در مقابل برق، هزاران برابر بیشتر از پوست خیس و مرطوب است. از خشک بودن دست خود هنگام استفاده از وسایل برقی اطمینان داشته باشیم لذا اجتناب از هر گونه تماس با وسایل هادی جریان برق به پیشگیری از بروز این حوادث کمک خواهد کرد.

   همچنین به یاد داشته باشیم در صورتی که با برق سر و کار داریم از کفش های عایق خشک استفاده کرده و مطمئن باشیم که زیر پا و محدوده اطرافمان مرطوب نیست.علاوه بر این مراقب باشیم هیچ قسمتی از بدن ما به طور مستقیم با زمین تماس پیدا نکند.

   برخی توصیه های عمومی برای پیشگیری از برق گرفتگی

   هنگام تعویض لامپ، کلید، پریز یا تعمیر هر وسیله یا هر دستگاه برقی دیگر سعی شود که برق از طریق کنتور (فیوز) قطع شده باشد.

   استفاده از لوازم برقی معمولی در محیط هایی با رطوبت بالا همچون حمام توصیه نمی شود و حتی الامکان بهتر است هیچ انشعاب برقی در این نوع محیط ها وجود نداشته باشد و روشنایی از خارج تامین شود. تحت هیچ شرایطی از بخاری یا اجاق های برقی معمولی در محیط های یاد شده استفاده نشود.

   هنگام روشن بودن لامپ یا هر دستگاه برقی دیگر از تعویض و تعمیر آن خوداری کنید.

   هیچگاه سیم برق دار را از زیر فرش یا موکت عبور ندهید زیرا ممکن است در اثر عبور و مرور مداوم افراد از روی آن سیم صدمه ببیند و حالت عایقی خود را از دست بدهد.

   هنگام تمیزکردن دیوار ها و لوازم برقی مواظب باشید کلید هاو پریز ها خیس نشوند زیرا آب هادی بسیار خوبی است و در صورتیکه وارد کلید ها و پریز ها شود خطر جانی و مالی به همراه خواهد داشت.

   • هنگام سوراخکاری دیوارها به منظور نصب ساعت دیواری، تابلوها یا هر مورد دیگر دقت شود به مسیر سیم کشی برق صدمه وارد نشود.

   • اگر پریز های برق در ارتفاع پایینی از دیوار ها قرار دارد (کمتراز ۱۱۰۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر) لازم است آنها به وسیله درپوش های ایمنی که به همین منظور ساخته شده است مسدود شوند.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: