پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
   
 
  • هشدار تصادفات؛ نوروز امسال با احتیاط بیشتری سفر کنیم

   هشدار تصادفات؛ نوروز امسال با احتیاط بیشتری سفر کنیم

   تلفات حوادث رانندگی در یکسال اخیر روندی افزایشی داشته و به نظر می رسد کاهش محدودیت های کرونایی .....

   تلفات حوادث رانندگی در یکسال اخیر روندی افزایشی داشته و به نظر می رسد کاهش محدودیت های کرونایی که در مقطعی از زمان آمار کشته های تصادفات را به حداقل رسانده بود، یکی از دلایل رشد تصادفات و قربانیان ناشی از آن در سال جاری بوده است.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، از سویی با توجه به لغو کامل محدودیت های سفر در تعطیلات نوروز پیش رو و داشتن تنها شرط سفر یعنی گواهی تأیید تزریق واکسن، پیش بینی می شود در ایام نوروز 1401 با حجم قابل توجهی از سفرها در مقایسه با دو سال گذشته مواجه باشیم. دو سالی که به دلیل اعمال محدودیت ها به ویژه در نوروز 1399، با کاهش قابل توجه آمار تصادفات و تلفات ناشی از آن مواجه بودیم.

   در نوروز گذشته(1400) نیز با وجود آنکه همچنان محدودیت های اندکی برای مسافرت اعمال شد، اما آمار کشته های تصادفات رشد 92.6 درصدی را نسبت به سال قبل از آن تجربه کرد.

   با این وصف قطعا در نوروز پیش رو که محدویت های کرونایی سفر به حداقل ممکن رسیده است، تنها رعایت قوانین و مقررات رانندگی، حرکت با سرعت مطمئنه وتوجه به نکات ایمنی می تواند از رشد فزاینده تصادفات و آمار قربانیان و مصدومان ناشی از آن جلوگیری کند.

   بر اساس آمارهای موجود در نوروز سال 1400، یکهزار و 80 نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند در حالی که این رقم در نوروز سال قبل از آن 534 نفر بود و این یعنی رشد 92.6 درصدی کشته های تصادفات.

   در سال های اخیر کمترین تعداد کشته های تصادفات نوروزی مربوط به سال 1399 بوده که علت اصلی آن ممنوعیت سفر در ماه های اولیه شیوع کرونا بود.

   سازمان پزشکی قانونی کشور بار دیگر به هموطنان عزیز توصیه می کند در صورت اقدام به سفر، حتما رعایت نکات ایمنی و توجه به توصیه ها و هشدارها را مد نظر قرار دهند تا ایام تعطیلات نوروزی با سفرهایی ایمن و اوقاتی خوش در کنار خانواده و با خاطراتی شیرین به پایان برسد.

   نمودار تلفات تصادفات نوروزی پنج سال اخیر: (سال های 1395 و 1399 سال کبیسه بودند)

   *آمار تلفات نوروزی مربوط به 25 اسفند سال قبل تا 15 فروردین سال جدید است.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: