پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 13۹۹، جهش تولید
   
 
  • ارتقای کیفیت و تسهیل ارائه خدمات به مردم سرلوحه برنامه های سازمان است

   ارتقای کیفیت و تسهیل ارائه خدمات به مردم سرلوحه برنامه های سازمان است

   معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: در دوره مدیریت جدید سازمان بحث ارتقای کیفیت خدمات و نیز تسهیل ارائه خدمات به مردم عزیزمان در سرلوحه برنامه های سازمان قرار دارد.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر مهدی فروزش در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل پزشکی قانونی استان فارس که صبح امروز با حضور مقامات اجرایی و قضایی استان برگزار شد، گفت: پزشکی قانونی بازوی کارشناسی قوه قضائیه است که با بهره گیری از متخصصین و تجهیزات پیشرفته نسبت به انجام وظایف اقدام می کند به طوریکه بیش از 90 درصد از نظرات پزشکی قانونی مورد بهره گیری قضات در صدور احکام قرار می گیرد.


   وی افزود: از کل خدمات (بیش از 2 میلیون) سال گذشته 85 درصد (حدود 1.800) مربوط به معاینات بالینی بوده که به طور متوسط در کمتر از یک ساعت انجام شده است.

   وی ادامه داد: ده درصد خدمات سال گذشته نیز مربوط به حوزه های آزمایشگاهی سم شناسی، آسیب شناسی و سرولوژی و ژنتیک بوده که میانگین زمان پاسخی در این بخش 63 روز بوده است. این طول زمانی در مقایسه با گذشته ای نه چندان دور که زمان پاسخدهی حدود 3 ماه به طول می انجامید، کاهش خوبی داشته و به کاهش اطاله دادرسی کمک زیادی کرده است. همچنین 5 درصد دیگر خدمات مربوط به حوزه تشریح است که به طور میانگین در 2.5 ساعت به مراجعین محترم ارائه شده است.


   معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان اظهار داشت: در حال حاضر پزشکی قانونی از 7300 ردیف سازمانی با 2800 نفر همکار به ارائه خدمات مشغول است و حدود 65 درصد ظرفیت سازمانی خالی است بنابراین بار این کمبود نیرو را سایر همکاران به دوش می کشند.


   دکتر فروزش ادامه داد: در حوزه فضای فیزیکی نیازمند 327 هزار مترمربع فضای مناسب هستیم تا همکاران بتوانند در فضای استاندارد و با لحاظ صعوبت کار به ارایه خدمات مناسب به مراجعین محترم بپردازند.
   در حوزه نیروی انسانی، جذب تعدادی از پزشکان بورسیه و انجام مقدمات جذب تعداد دیگری از ایشان موجب بهبود شرایط ارائه خدمات تخصصی به مردم عزیزمان شده است.


   معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان در پایان از دکتر غلامزاده به دلیل برنامه ریزی های دقیق و علمی شان که منجر به ارتقای چشمگیر اداره کل استان فارس در سطح کشور و توسعه متناسب و همه جانبه این اداره کل در حوزه های مختلف شد تشکر و برای آقای دکتر درودچی که از همکاران باسابقه این سازمان و از مدیران پرتوان این اداره کل هستند آرزوی موفقیت روزافزون کرد.


   نظرات پزشکان قانونی برای دادسراها راهگشاست

   رئیس کل دادگستری فارس نیز در این مراسم با اشاره به جایگاه پزشکی قانونی در بررسی پرونده های قضایی و کمک آن به صدور حکم دادگاه‌ها گفت: نظرات افراد فعال در این حوزه برای دادسراها بسیار راهگشاست.


   حجت‌الاسلام سیدکاظم موسوی با بیان اینکه نظرات به موقع در پرونده‌های جنایی بسیار اهمیت دارد، ارتقای جایگاه پزشکی قانونی فارس در کشور را از شاخص‌های مدیرکل سابق این اداره‌کل دانست و خواستار حفظ این رتبه توسط مدیرکل جدید شد.

   وی با تاکید بر اینکه پزشکی قانونی جای انسان‌های شایسته است، گفت: باید حساس ترین و باسوادترین افراد در این جایگاه قرار گیرند.

   رئیس کل دادگستری فارس خواستار تعامل و هماهنگی مدیرکل جدید پزشکی قانونی فارس با معاونت پیشگیری دادگستری استان شد و افزود: برنامه‌های تحولی در این اداره‌کل در دستور کار قرار گیرد.
   همچنین مردم داری و خوش برخوردی اولویت فعالیت در این اداره‌کل باشد.

   وی همچنین خواستار مقابله با افرادی که فاسد هستند، شد و گفت: نیروی جوان و متدین کم نداریم، لذا سالم ترین نیروها در بخش‌های مختلف این اداره‌کل به کار گرفته شوند.

   موسوی با اشاره به رضایت ٩٠ درصدی مردم از پرسنل پزشکی قانونی فارس، عنوان کرد: توقع افزایش١٠٠ درصدی رضایتمندی مردم از این اداره‌کل داریم
   و امیدواریم با برنامه ریزی و تلاش مضاعف این میزان رضایتمندی ارتقا یابد.

   وی همچنین خواستار اظهار نظر به حق، تعامل با دانشگاه علوم پزشکی، پلیس و نیروی انتظامی و دادسراها شد و با تاکید بر پرهیز از معاینات غیر ضروری، گفت: امروز امید و رضایتمندی در جامعه ایجاد شده که باید برای تقویت آن تلاش کنیم.

   رئیس کل دادگستری فارس یادآور شد: اولویت اصلی ما علاوه بر برخورد جدی با مفسدین و دلالان، توجه به تکریم مردم به عنوان سرمایه‌های نظام است.

   رییس کل دادگستری استان فارس، آموزش را از حوزه های مهم در سیستم قضایی عنوان و تصریح کرد: آموزش از حوزه های مهم در سیستم قضایی و پزشکی قانونی است و نباید در آموزش به وضعیت موجود اکتفا کرد.

   وی ادامه داد: تکریم پرسنل از دیگر مواردی است که لازم است مد نظر قرار گیرد. در عین نظارت برمجموعه، نباید نگاهمان مچ گیری باشد بلکه باید بنا بر دستگیری باشد و قبل از آلوده شدن نیروها، افراد در معرض لغزش را از لغزشگاه ها دور کنیم.

   تعامل خوب، زمینه ای برای کاهش زمان رسیدگی به پرونده ها

   دکتر کشاورزی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی فارس هم در این مراسم تعامل پزشکی قانونی و دستگاه قضایی با دانشگاه علوم پزشکی را بسیار خوب و سازنده عنوان کرد و گفت: این تعامل زمینه ای بود برای کاهش زمان رسیدگی به پرونده ها.

   وی افزود: ایجاد دسترسی به پرونده های پزشکی برای پزشکی قانونی هم از جمله اقداماتی بود که در قالب این تعامل خوب صورت گرفت و بر سرعت و دقت رسیدگی به پرونده ها افزود.

   به گفته دکتر کشاورزی تدوین دستورالعمل های لازم در خصوص برخی خدمات پزشکی لازم برای بیماران و نیز اطمینان بخشی بیشتر به پزشکان کمک خواهد کرد تا بیماران بجای بستری در بیمارستان ها بتوانند بخشی از خدمات مورد نیازشان را در منزل و بدون نیاز به بستری شدن دریافت کنند.

   پزشکی قانونی استان فارس پیشرفته ترین مرکز پزشکی قانونی در کشور است

   مدیرکل سابق پزشکی قانونی استان فارس نیز با اشاره به اینکه پزشکی قانونی این استان پیشرفته ترین مرکز پزشکی قانونی در کشور است، گفت: پیشرفته ترین آزمایشگاه های پزشکی قانونی کشور در شیراز قرار دارد و این اداره کل رتبه اول آموزش و پژوهش را دارد.

   دکتر غلامزاده افزود: یکی از بهترین سالن های تشریح سازمان در اختیار پزشکی قانونی استان فارس قرار دارد و تلاش کردیم توسعه متوازن و همه جانبه را در حوزه های مختلف اداره کل ایجاد کنیم.

   وی با بیان اینکه استان فارس در تمام برنامه های توسعه ای سازمان رتبه اول یا دوم را داشته است، اظهار داشت: این امر محصول همدلی و همراهی تمامی همکاران در اداره کل پزشکی قانونی استان است و تمام موفقیت‌ها را مرهون این همدلی و توسعه مناسب در حوزه نیروی انسانی هستیم. در حوزه نیروی انسانی متخصص نیز علیرغم کم رغبتی در خصوص ورود به سازمان توانستیم در حوزه های مختلف تخصصی اقدام به جذب نیرو کنیم.

   به گفته دکتر غلامزاده استقرار سیستم مدیریت کیفیت در آزمایشگاه های اداره کل به عنوان اولین اداره کل پزشکی قانونی در کشور جزو توفیقات این اداره کل محسوب می شود.

   مدیرکل سابق پزشکی قانونی استان فارس ایجاد ارتباط مستقیم میان پزشکان و قضات در پرونده های مختلف در راستای طرح و رفع ابهامات و ایجاد کمیته های مشورتی را از جمله اقداماتی عنوان کرد که به کاهش اطاله دادرسی در پرونده های قضایی استان منجر شده و خاطرنشان کرد: تعامل خوب و نزدیک پزشکی قانونی استان با دستگاه های مختلف استان از دیگر فعالیت‌های این اداره کل بوده که به حصول این توفیقات منجر شده است.

   دکتر درودچی مدیرکل جدید پزشکی قانونی استان فارس نیز
   ضمن تشکر از زحمات و خدمات دکتر غلامزاده مدیر کل سابق، رضایت الهی را در کسب رضایت مردم دانست و ابراز امیدواری کرد: با امداد الهی از عهده خدمت مناسب و کسب رضایت مردم برآیند.

   وی اهم برنامه های پیش رو را برنامه ریزی برای ارتقای کیفیت و اصلاح فرایندها و تکریم ارباب رجوع اعم از مصدومین و مراجعین خارج سازمانی و نیز همکاران سازمانی برشمرد و تصریح کرد: بدون شک توفیقات حاصل شده در این اداره کل بدون همدلی و همراهی همکاران حاصل نمیشد که امیدواریم این همدلی در راستای نیل به اهداف سازمانی افزایش یابد.

   به گفته دکتر درودچی اتقان نظرات کارشناسی پزشکی قانونی، کاهش زمان رسیدگی به موارد ارجاعی، توجه جدی به امر آموزش و ارتقای برنامه های آموزشی که نقطه پایانی برای آن متصور نیست، شناسایی پتانسیل های خوب همکاران در اداره کل و بهره گیری از ابداعات و خلاقیت های همکاران استان از دیگر برنامه های پیش رو خواهد بود.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
  • سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  • تازه ترین پیامها و اطلاعیه ها