پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 13۹۹، جهش تولید
   
 
  • گفتمان غالب پزشکی قانونی نهضت خدمت رسانی به مردم است

   گفتمان غالب پزشکی قانونی نهضت خدمت رسانی به مردم است

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با تأکید بر تلاش همکاران پزشکی قانونی برای خدمت به مردم گفت: گفتمان غالب پزشکی قانونی نهضت خدمت رسانی به مردم است زیرا مردم برای ما بسیار اهمیت دارند به ویژه مراجعین پزشکی قانونی که عمدتا افرادی متألم و آسیب دیده اند.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با تأکید بر تلاش همکاران پزشکی قانونی برای خدمت به مردم گفت: گفتمان غالب پزشکی قانونی نهضت خدمت رسانی به مردم است زیرا مردم برای ما بسیار اهمیت دارند به ویژه مراجعین پزشکی قانونی که عمدتا افرادی متألم و آسیب دیده اند.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر عباس مسجدی آرانی صبح امروز در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران با بیان این مطلب افزود: پزشکی قانونی سازمانی تخصصی با حجم و گستره وظایف قابل توجه است که در سال گذشته 2.5 میلیون نظر کارشناسی ارائه کرده است و 85 درصد پرسنل آن دارای تحصیلات کارشناسی و بالاتر هستند.

   وی با اشاره به تدین و سلامت نیروی انسانی شاغل در پزشکی قانونی و تخصص و دانش این افراد اظهار داشت: همین شرایط، انتظارات از سازمان را افزایش می دهد به نحوی که امروز دستگاه قضا از سازمان درخواست اظهار نظرهای فنی و دقیق دارد چرا که قاضی در بسیاری پرونده ها بر اساس همین اظهار نظر کارشناسی تصمیم می گیرد.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با تأکید بر لزوم تسهیل دسترسی راحت مردم به خدمات پزشکی قانونی افزود: هم اکنون 365 مرکز پزشکی قانونی در کشور به مردم ارائه خدمت می کنند در حالی که 150 مرکز دیگر باید در کشور راه اندازی شود که متأسفانه در حال حاضر به دلیل کمبود اعتبارات و نیروی انسانی از راه اندازی آن معذوریم.

   دکتر مسجدی در ادامه با اشاره به وضعیت استان تهران و حجم و وسعت کار پزشکی قانونی در تهران خاطر نشان کرد: پزشکی قانونی استان تهران بخش قابل توجهی از فعالیت های سازمان در کل کشور را بر عهده دارد است و کاری که در این استان انجام می شود باید در سطح ملی مورد توجه قرار گیرد.

   وی ضمن قدردانی از تلاش های دکتر قادی پاشا مدیرکل سابق پزشکی قانونی استان تهران برای دکتر فروزش مدیرکل جدید آرزوی موفقیت کرد و افزود: باید ظرف مدت سه سال کاستی ها و معضلات پزشکی قانونی استان تهران استخراج شود تا ضمن بررسی، برنامه ریزی و هدف گذاری لازم برای برطرف شدن آن صورت گیرد.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور همچنین تسهیل در ارائه خدمات به مردم، اظهارنظر مطابق با استانداردهای روز، ایجاد نظام پیشنهادات به منظور استفاده از نظرات و ظرفیت های کلیه پرسنل، توجه به شهرستان های استان، شناسایی و حذف فرایندهای غیرضروری برای دریافت خدمات بهتر از سوی مردم را از جمله موارد مهمی دانست که باید مورد توجه مدیرکل جدید استان قرار گیرد.

   دکتر مسجدی ایجاد فضای رقابتی سالم، تقویت توان کارشناسی و ارتقای علمی و تقارب آراء را از دیگر نکات مورد توجه برشمرد و تصریح کرد: وجود فساد در سیستم قضا و از جمله پزشکی قانونی به هیچ وجه قابل قبول نیست و این موضوع خط قرمز جدی ماست بنابراین باید با اصلاح فرایندها زمینه بروز هر نوع فسادی در سازمان را از بین ببریم.

   وی همچنین حفظ و ارتقای کیان و جایگاه سازمان از سوی کلیه پرسنل و وقت گذاری مناسب از سوی مدیران را از دیگر ضروریات مورد توجه برشمرد و گفت: باید همواره در انجام وظایف خدا را مد نظر قرار دهیم و او را ناظر بر اعمال خود بدانیم تا به پیشرفت دست یابیم.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور همچنین در ادامه به سه مؤلفه به عنوان عوامل اصلی پیشرفت یک کشور اشاره کرد و گفت: سه مؤلفه جهان‌بینی، رهبری و مردم در پیشرفت یک کشور مؤثر هستند که خوشبختانه در کشور و در اعتقادات ما خدا در رأس امور و جهانبینی ما الهی است ضمن آنکه از رهبری انسانی عادل هم بهره‌مند هستیم و مردم عزیزمان نیز در برهه های مختلف انقلاب وظیفه شناسی و عمل به تکلیف را بارها به نمایش گذاشته اند و لذا خدمت به این مردم از جمله مهم ترین اموری است که لازم است آن را در دستور کار قرار دهیم و در این جهت برنامه ریزی درست داشته باشیم.

   سالانه 230 هزار معاینه بالینی در استان تهران انجام می شود

   در ادامه این مراسم دکتر مسعود قادی پاشا مدیرکل سابق پزشکی قانونی استان تهران، با ارائه گزارشی از فعالیت های پزشکی قانونی استان در طول مدیریت خود گفت: 20 مرکز پزشکی قانونی در سطح استان در حال ارائه خدمت به مردم هستند که از جمله آن ها مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی کهریزک با 18 هزار مترمربع بنا و تجهیزات پیشرفته است که از نظر نوع فعالیت و کارشناسی در خاورمیانه رتبه برتر را داراست.

   وی افزود: استان تهران با توجه به وسعت و حجم مراجعات سالانه 230 هزار معاینه بالینی و 12 هزار معاینه جسد انجام می دهد. همچنین 7800 پرونده در کمیسیون پزشکی قانونی استان تهران مورد بررسی قرار می گیرد که 56 درصد آن مربوط به قصور پزشکی است و با وجود فضای فیزیکی و نیروی انسانی محدود در کمیسیون ها طول زمان پاسخگویی در پرونده ها از چند ماه به 40 روز کاهش یافته است.

   وی افزود: جایگاه پزشکی قانونی استان تهران در کشور ویژه است به نحوی که 14 درصد از کل معاینات کشور، 20 درصد اجساد، 19 درصد آزمایش های تخصصی، 25 درصد پرونده های کمیسیون، 56 درصد پرونده های قصور، 25 درصد آزمایش های سم‌شناسی، 27 درصد آزمایش های پاتولوژی و 51.8 درصد آزمایش های ژنتیک کل کشور در پزشکی قانونی استان تهران انجام می شود.

   مدیرکل سابق پزشکی قانونی استان تهران در ادامه با اشاره به کسب رتبه اول در ارزیابی شاخص های اختصاصی در استان، کمبود نیروی انسانی در پزشکی قانونی استان تهران را از جمله مشکلات آن برشمرد و افزود:استان تهران از نظر کمبود پرسنل و کارمند جزء سه استان اول کشور است و لذا نیاز به تقویت جدی دارد به طوری که 58 درصد از 643 پست‌ مصوب پزشکی قانونی استان در حال حاضر بلاتصدی است.

   مدیرکل سابق پزشکی قانونی استان تهران راه اندازی مراکز پزشکی قانونی ملارد، بهارستان و قرچک، راه اندازی ساختمان واحد جنوب، تجهیز مراکز پزشکی قانونی و گسترش سیستم اتوماسیون، راه اندازی واحد پزشکی قانونی در چندین زندان سطح استان، برگزاری دوره های آموزشی مختلف و .... را از دیگر اقدامات پزشکی قانونی استان تهران در دوره تصدی خود عنوان کرد.

   مدیرکل سابق پزشکی قانونی استان تهران، هچنین با اشاره به حوادث مهم سال‌های گذشته و نقش پزشکی قانونی در این حوادث یادآور شد: حادثه منا، حله، قطار تبریز، پلاسکو، کشتی سانچی، سقوط هواپیمای ترکیه و حادثه تروریستی مجلس از حوادث مهم سال‌های گذشته بود که متأسفانه موجب کشته شدن تعدادی از هموطنانمان شد و پزشکی قانونی در این میان تلاش زیادی برای تعیین هویت و شناسایی اجساد در سریع‌ترین زمان ممکن و بدون کوچکترین خطایی داشت.

   مدیرکل سابق پزشکی قانونی استان تهران در پایان با قدردانی از همکاری تمامی پرسنل استان، برای مدیریت جدید آرزوی موفقیت کرد.

   استان تهران از محروم‌ترین استان های کشور است

   دکتر فروزش مدیرکل جدید پزشکی قانونی استان تهران نیز در این مراسم با بیان اینکه پزشکی قانونی بازوی توانمند قوه قضاییه است که علوم پزشکی را در راستای اجرای بهتر عدالت به کار می گیرد گفت: یک سوم پرونده های قضایی به پزشکی قانونی ارجاع می شود که تقریباً در تمامی موارد، قضات به نظرات پزشکی قانونی استناد می کنند که این موضوع نشاندهنده جایگاه خطیر پزشکی قانونی است.

   وی ادامه داد: 20 درصد امور پزشکی قانونی برعهده پزشکی قانونی استان تهران است که این امر جایگاه استراتژیک و راهبردی این اداره کل را نشان می دهد و امید است با تلاش مضاعف همکاران هر چه بیشتر در مسیر تحقق اهداف سازمانی یعنی تسریع در ارائه خدمات، قابل دسترس بودن و ارتقای کیفی خدمات گام برداریم.
   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: