پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 13۹۹، جهش تولید
   
 
  • نگرش به کمیسیون های پزشکی قانونی کیفیت محور است

   نگرش به کمیسیون های پزشکی قانونی کیفیت محور است

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: هرچند کمیت و تعداد پرونده های مورد بررسی در کمیسیون ها نیز حائز اهمیت است، اما نگرش اصلی به کمیسیون های پزشکی قانونی کیفیت محور است و نحوه رسیدگی به پرونده های ارجاعی و حفظ تکریم مردم و جامعه پزشکی اهمیت ویژه ای دارد.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور دکتر عباس مسجدی در نشستی با جمعی از کارشناسان مدعو کمیسیون های تخصصی سازمان که صبح امروز یکشنبه 8 دی ماه در سالن شهید بهشتی سازمان برگزار شد، افزود: در بررسی پرونده های قصور پزشکی در کمیسیون ها ضمن لزوم حفظ احترام جامعه پزشکی به عنوان یک گروه مرجع، باید حقوق مردم هم احصا و احقاق شود به ویژه در شرایطی که دشمنان تلاش می کنند مردم را در حوزه های گوناگون ناامید و مأیوس کنند.

   وی با بیان اینکه هر پرونده قصور در کمیسیون از حساسیت ویژه ای برخوردار است، اظهار داشت: پرونده هایی که در کمیسیون ها بررسی می شود هر یک به تنهایی قابل بررسی و پیشگیری است که بدون شک بررسی دقیق آن ها و مشخص شدن علل قصور می تواند از تکرار آن جلوگیری کند.

   دکتر مسجدی با اشاره به اینکه باید بهترین و متعهدترین افراد برای حضور در جلسات کمیسیون ها انتخاب شوند، ادامه داد: برای انتخاب کارشناسان کمیسیون های تخصصی شاخص هایی تعریف شده است که با همکاری فرهیختگان جامعه پزشکی در تلاشیم تا افرادی با حداکثر انطباق با شرایط مذکور به عنوان کارشناس کمیسیون های تخصصی دعوت و در خصوص پرونده های ارجاعی اظهارنظر نمایند.

   رییس سازمان پزشکی قانونی در ادامه با اشاره به آماری از پرونده های مورد بررسی در کمیسیون ها تصریح کرد: در هشت ماهه سال جاری 19 هزار و 609 پرونده در کمیسیون های پزشکی قانونی بررسی شد که از این تعداد شش هزار و 302 پرونده مربوط به قصور پزشکی بوده است که 32 درصد از کل پرونده های ارجاعی به کمیسیون ها را در برمی گیرد.

   وی اضافه کرد: از کل پرونده های بررسی شده در کمیسیون 47 درصد محکومیت پزشک را به همراه داشت و 53 درصد نیز به تبرئه پزشک انجامید.

   دکتر مسجدی با اشاره به رشته های دارای بیتشترین شکایت در هشت ماهه امسال گفت: بر اساس آمارهای موجود، بیشترین تعداد شکایات قصور به ترتیب مربوط به رشته های دندان‌پزشکی با 662، زنان و زایمان با 519، جراحی عمومی با 447، جراحی ارتوپدی با 327، پزشکان عمومی با 292، گوش حلق و بینی با 228 و پرستاری با 214 بوده است.

   همچنین استان های تهران، فارس و البرز بیشترین و استان های لرستان، ایلام و هرمزگان کمترین آمار شکایات قصور پزشکی را در هشت ماهه امسال داشته اند.

   150 شهر کشور مرکز پزشکی قانونی ندارد

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تاریخچه سازمان فعالیت ها و خدمات آن یادآور شد: در سال گذشته پزشکی قانونی 2.5 میلیون نظر کارشناسی صادر کرد که 85 درصد آن مربوط به حوزه معاینات، 10 درصد آزمایشگاه ها و پنج درصد تشریح بوده است.

   وی اظهار داشت: هم اکنون 372 مرکز پزشکی قانونی در کشور در حال ارائه خدمت به مردم هستند این درحالی است که 150 شهرستان با وجود داشتن دادگستری، فاقد مرکز پزشکی قانونی هستند.

   به گفته دکتر مسجدی فاصله شهرهای فاقد پزشکی قانونی تا اولین شهر دارای پزشکی قانونی 80 کیلومتر است بنابراین با دولت و مجلس در حال رایزنی هستیم تا بتوانیم این مشکل را برطرف کنیم چرا که مردم این مناطق برای دریافت خدمات پزشکی قانونی با مشکلات بسیاری مواجه می شوند.

   تشخیص تصادفات ساختگی در پزشکی قانونی

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در ادامه با اشاره به خدمات پزشکی قانونی در بخش معاینات گفت: بیشترین حجم معاینات مربوط به نزاع است که 33 درصد کل معاینات را در برمی گیرد. بعد از آن معاینه مصدومان تصادفات بیشترین آمار مراجعین سازمان را شامل می شوند.

   دکتر مسجدی با تأکید بر تشخیص و شناسایی تصادفات ساختگی در پزشکی قانونی ادامه داد: در سال گذشته پزشکی قانونی از محل شناسایی تصادفات ساختگی مبلغ قابل توجهی به بیمه ها کمک کرد.

   برگزاری همایش "پزشکی‌قانونی در مسیر مرجعیت‌علمی"

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با تأکید بر بعد آموزشی و پژوهشی وظایف سازمان خاطرنشان کرد: پزشکی قانونی سازمانی علمی است و در وظایف آن نیز به بعد آموزشی و پژوهشی آن تأکید شده است، این سازمان تلاش می کند تا بتواند در تراز سازمان های برتر دنیا قرار گیرد. وی همچنین از برگزاری پنجمین همایش مرجعیت علمی با عنوان "پزشکی‌قانونی در مسیر مرجعیت‌علمی" خبر داد و گفت: این همایش با همکاری انجمن آموزش پزشکی، بهمن ماه سال جاری در تهران برگزار می شود که تأکید بیشتر بر بعد علمی سازمان خواهد داشت و از همه کارشناسان و پزشکان برای حضور در این همایش دعوت به عمل می آید.


   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
  • سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  • تازه ترین پیامها و اطلاعیه ها