پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 13۹۹، جهش تولید
   
 
  • پزشکی قانونی در مسیر مرجعیت علمی

   پزشکی قانونی در مسیر مرجعیت علمی

   دبیر پنجمین همایش مرجعیت علمی تحت عنوان"پزشکی قانونی در مسیر مرجعیت علمی" مهم‌ترین هدف از برپایی این همایش را تبیین جایگاه مرجعیت علمی سازمان پزشکی قانونی در کشور، منطقه و در سطح بین الملل عنوان کرد.


   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر سیدامیرحسین مهدوی با اشاره به برگزاری پنجمین همایش مرجعیت علمی با عنوان "پزشکی قانونی در مسیر مرجعیت علمی" افزود: هدف از برگزاری این دوره از همایش مرجعیت علمی، معرفی و به نمایش گذاشتن نقاط قوت و منحصربه فرد بخش های تخصصی سازمان پزشکی قانونی به مجامع علمی و دانشگاهی داخل کشور، به منظور ایفای نقش موثرتر این سازمان در برقراری تعاملات بین رشته ای و ارائه خدمات آموزشی بوده و همچنین ارائه پیشنهاد فعالیت های مشترک به مجامع علمی و دانشگاهی داخل کشور جهت تحقق مرجعیت علمی در منطقه و بین‌الملل است.


   معاون آموزشی و پژوهشی سازمان اظهار داشت: در شرایط فعلی سازمان پزشکی قانونی کشور در زمینه هایی به مرجعیت علمی رسیده و در برخی موارد دیگر نیز لازم است در مسیر مرجعیت علمی قرار گیرد که با برپایی این همایش زمینه تحقق این امر فراهم می شود.


   وی با ارائه تعریفی از مرجعیت علمی تصریح کرد: مرجعیت به معنای مراجعه سایر کشورها به منابع علمی تولید شده توسط دانشمندان و متخصصان ایرانی و پذیرش آن ها به عنوان صاحبان سبک علوم است.


   دبیرعلمی پنجمین همایش مرجعیت علمی توانایی سازمان در بحث مدیریت اجساد حوادث دسته جمعی را از جمله این موضوعات برشمرد و اظهار داشت: در حال حاضر با عنایت به حضور متخصصین متبحر پزشکی قانونی و ژنتیک و داشتن 10 آزمایشگاه ژنتیک قانونی مجهز در کشور در بحث مدیریت اجساد به جای مانده در حوادث دسته جمعی و تعیین هویت آن ها با حداکثرسرعت و دقت به مرجعیت علمی در منطقه نائل شده است.


   معاون آموزشی و پژوهشی سازمان پزشکی قانونی کشور خاطرنشان کرد: در بحث آموزش پزشکی نیز با توجه به وجود متخصصان پزشکی قانونی متبحر و با تجربیات بالا در تالارهای تشریح سازمان می تواند به عنوان یک مرجع علمی برای آموزش علوم کالبدگشایی و کالبدشناسی با همکاری گروه های آناتومی و یا پاتولوژی دانشگاه های علوم پزشکی، در مقام مرجعیت علمی، فعالیت هایی را در سطح کشور و یا عرصه های بین‌الملل با جذب دانشجویان خارجی ارائه نماید.


   دکتر مهدوی در ادامه با اشاره به ضرورت برگزاری همایش های مرجعیت علمی در کشور ادامه داد: با توجه به ظرفیت های تحقق مرجعیت علمی برای میهن اسلامی و بر پایه منویات مقام معظم رهبری و تهیه نقشه جامع علمی و حرکت صحیح برای اجرایی کردن شعارها و رسیدن به اهداف ترسیم شده و در ادامه همایش های قبلی مرجعیت علمی، پنجمین همایش با عنوان پزشکی قانونی در مسیر مرجعیت علمی توسط سازمان پزشکی قانونی کشور و با همکاری مرکز تحقیقات پزشکی قانونی و انجمن آموزش علوم پزشکی 17 بهمن ماه در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می شود.


   وی یادآور شد: در این همایش یکروزه بعد از سخنرانی های افتتاحیه که توسط دکتر مسجدی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر عین‌اللهی رئیس انجمن آموزش علوم پزشکی و دکتر حقدوست معاون آموزشی وزارت بهداشت و درمان ارائه می شود، دو پنل تخصصی با موضوعات "پزشکی قانونی و تعامل بین رشته ای" و "نقش پزشکی قانونی در آموزش پزشکی" برگزار خواهد شد.


   به گفته عضو هیات علمی سازمان پزشکی قانونی کشور، در این همایش علاوه بر پزشکان قانونی، پزشکان متخصص دیگر رشته های پزشکی و اعضای هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی که نقش مؤثری در آموزش علوم پزشکی دارند نیز حضور دارند.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
  • سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  • تازه ترین پیامها و اطلاعیه ها