پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 13۹۹، جهش تولید
   
 
  • استانداردسازی در بخش های مختلف پزشکی قانونی محقق می شود

   استانداردسازی در بخش های مختلف پزشکی قانونی محقق می شود

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: با تلاش و همت همکاران و پشت سرگذاشتن مرزهای دانش، اجرای استانداردسازی را در تمام بخش های پزشکی قانونی دنبال می کنیم.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر عباس مسجدی در حاشیه مراسم افتتاح اداره پزشکی قانونی شهرستان بابل با حضور در جلسه شورای قضایی استان که ظهر امروز یکشنبه 13 بهمن برگزار شد گفت: سازمان پزشکی قانونی کشور ظرفیت های علمی بالایی در زمینه های مختلف دارد که از آن جمله می توان به توان علمی سازمان در تشخیص هویت و آزمایش های ژنتیک اشاره کرد که نمونه آن را در تشخیص هویت پیکرهای هواپیمای اوکراین مشاهده کردیم.
   وی افزود: پزشکی قانونی در سال گذشته با تشخیص تصادفات ساختگی، 14 هزار میلیارد تومان به بیمه کمک کرد اما متأسفانه با وجود قول‌هایی که در زمینه تأمین برخی زیر ساخت ها از جانب شرکت هایی بیمه ای به سازمان داده شده بود هیچ کمکی از این بابت به سازمان نشد.
   دکتر مسجدی با اشاره به اظهار نظر کارشناسی سازمان در پرونده های قضایی ادامه داد: در سال گذشته 2.5 میلیون نظر کارشناسی توسط سازمان ارائه شد که بیشترین آن در حوزه معاینات نزاع و تصادفات بود.
   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور به برپایی پنجمین همایش مرجعیت علمی در 17 بهمن ماه نیز اشاره کرد و گفت: این همایش با موضوع پزشکی قانونی در مسیر مرجعیت علمی با حضور کارشناسان و صاحب نظران برگزار خواهد شد که به ارتقای و شناخت هرچه بیشتر جایگاه پزشکی قانونی و رتبه برتر آن در سطح منطقه کمک می کند.
   وی در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات پزشکی قانونی استان مازندران اشاره کرد و افزود: استان مازندران از استان های پرجمعیت و پرتردد است که باید به آن نگاه ویژه داشته باشیم ضمن آنکه تلاش می کنیم تا پروژه پزشکی قانونی ساری سریع‌تر آماده بهره‌برداری شود.
   نقش کارشناسانه پزشکی قانونی بر کسی پوشیده نیست
   در این مراسم همچنین حجت الاسلام والمسلمین محمدصادق اکبری رییس کل دادگستری استان گفت: در بسیاری پرونده های کیفری و حقوقی قاضی ناچار به استفاده از نظرات پزشکی قانونی است و این نظرات به صدور رأی نهایی کمک می کند بنابراین اهمیت نقش پزشکی قانونی بر کسی پوشیده نیست.
   وی افزود: دستگاه قضایی وظایف مهمی بر عهده دارد که مهم ترین آن احقاق حقوق مردم و اجرای عدالت است و برای انجام این وظایف در کنار رأی قاضی به نظرات کارشناسی و تخصصی هم نیاز است.
   رییس کل دادگستری استان مازندران ادامه داد: به همین منظور سازمان پزشکی قانونی کشور برای اظهار نظرات کارشناسانه به عنوان سازمانی مستقل و زیر نظر رییس قوه قضاییه تشکیل شد تا با بهره‌گیری از نظرات تخصصی این سازمان به اجرای هرچه بهتر عدالت کمک شود.
   وی در پایان با قدردانی از مسئولان پزشکی قانونی استان در پیگیری ساخت پروژه ها اظهار امیدواری کرد: با کمک و همکاری سازمان پزشکی قانونی کشور و نهادهای استانی مشکلات و کمبودهای پزشکی قانونی مازندران برطرف شود.
   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: