پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 13۹۹، جهش تولید
   
 
  • پزشکی قانونی ایران در رتبه 15 جهانی قرار دارد

   پزشکی قانونی ایران در رتبه 15 جهانی قرار دارد

   رییس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی گفت: در سال ۲۰۱۹ رتبه پزشکی قانونی کشور در سطح دنیا 15 بود در حالیکه این رتبه در سطح منطقه خاورمیانه اول است.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور دکتر غلامرضا حسن زاده در پنجمین همایش مرجعیت علمی با موضوع پزشکی قانونی در مسیر مرجعیت علمی که صبح امروز پنجشنبه ۱۷ بهمن ماه در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد افزود: هر چند در تولیدات علمی و طرح های پژوهشی در کشور رشد قابل توجهی داشتیم اما در شاخص توسعه نیروی انسانی رتبه کشور در دنیا ۶۵ است که باید ارتقای این رتبه را هم مورد توجه قرار دهیم.

   رییس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی گفت: پزشکی قانونی ایران در حوزه تولیدات علمی در سطح جهان در جایگاه شانزدهم قراردارد در حالی که در سطح منطقه در رتبه اول قرار داریم.

   وی در ادامه با تاکید بر اهمیت مرجعیت علمی و رسیدن پزشکی قانونی به این جایگاه اظهار داشت: اگر قرار است به مرجعیت علمی دست یابیم باید مسیری را طی کنیم که ما را به این هدف برساند.

   به گفته دکتر حسن زاده مرجعیت علمی تنها با پرداختن به پژوهش میسر نمی شود بلکه توجه به آموزش و توسعه شاخص های نیروی انسانی نیز در رسیدن به این هدف بسیار مهم است.

   رییس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی، مرجعیت علمی را جایگاهی عنوان کرد که بتوان در آن جایگاه مورد رجوع دیگران در مسایل علمی قرار گرفت.

   وی ابراز امیدواری کرد که برپایی این همایش، زمینه ساز حرکت پزشکی قانونی در رسیدن به مرجعیت علمی باشد.

   پزشکی قانونی یک دانشگاه است
   در ادامه این همایش دکتر بهرام عین الهی رییس انجمن آموزش پزشکی با بیان اینکه پزشکی قانونی یک دانشگاه است، گفت: پزشکی قانونی یک دانشگاه است که اگر در جایگاه خود قرار گیرد می تواند دانشگاه ها را ارتقا دهد و به اصلاح برنامه های آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی کمک کند.

   وی افزود: پزشکی قانونی با توجه به شرایط خاص آن، داده ها و اطلاعات منحصر به فردش یک محیط آموزشی بسیار خوب برای گروه های پزشکی است.

   وی با اشاره به برگزاری پنجمین همایش مرجعیت علمی تصریح کرد: هدف اصلی آن است که مرجعیت علمی ایران در دنیا محقق شود و برای رسیدن به این هدف باید یک تحلیل استراتژیک با شناسایی نقاط ضعف و قوت از سازمان ارایه شود.

   دکتر عین الهی با اشاره به مسئولیت دانشگاه ها و نقش آن ها در رسیدن به مرجعیت گفت: مهم ترین نقاط قوت کشور برای رسیدن به مرجعیت علمی داشتن سابقه کهن، تاکید اسلام بر علم، جوشش علم از درون اسلام، استعداد ثابت شده ایرانیان، تجربه خودکفایی و ... است که ما را در تحقق این هدف کمک می کند.

   به گفته وی در سال های بعد از انقلاب رشد علمی ایران ۱۱ برابر متوسط دنیا بوده که این موضوع تاکیدی بر نقاط قوت کشور در حوزه های علمی است.

   وی با اشاره به سیاست های کلی علم و فناوری ابلاغی از سوی رهبر انقلاب به عنوان سندی راهبردی، توجه به علوم پایه، تحول علوم انسانی و استفاده از منابع معنوی را در تحقق این سند موثر دانست.

   وی در ادامه نبود عدالت آموزشی و دسترسی یکسان به امکانات و منابع در سطح کشور را از موانع اصلی رسیدن به مرجعیت علمی دانست و گفت: برای رسیدن به مرجعیت، عمل به قرآن، تحلیل علت فرار مغزها، ایجاد زیرساخت ها، توجه به کار تیمی، استفاده از تجارب گذشته، همکاری بین رشته ای، برقراری عدالت آموزشی و .‌.. از ضروریات است.

   رییس انجمن آموزش علوم پزشکی، محرومیت زدایی و تمرکز روی توانایی و دانش جوانان کشور را اقدامات اصلی در دست یافتن به مرجعیت علمی دانست و گفت: امیدواریم با تلاش و همکاری همه جانبه نهادهای علمی این هدف مهم برای کشور محقق شود.

   پزشکی قانونی به صورت بالقوه در مسیر مرجعیت علمی قرار گرفته است
   در ادامه همایش، دکتر مهدوی دبیر علمی پنجمین همایش مرجعیت علمی گفت: سازمان پزشکی قانونی کشور در زمینه های بسیار مهمی در سطح کشور و منطقه شرایط کافی برای رسیدن به مرجعیت علمی را بدست آورده و در موارد دیگری نیز به صورت بالقوه در مسیر مرجعیت علمی واقع شده است.

   وی با تبریک دهه مبارک فجر و همزمانی همایش مرجعیت علمی با آن افرود: محورهای همایش شامل موارد سه گانه "پزشکی قانونی و تعامل بین رشته ای"، "نقش پزشکی قانونی در آموزش پزشکی" و "طب بازساختی، پزشکی قانونی و مرجعیت حیطه ای" است. هدف اصلی از برگزاری این دوره از همایش مرجعیت علمی نیز تبیین جایگاه سازمان پزشکی قانونی در کشور، منطقه و در سطح بین الملل و معرفی و به نمایش گذاشتن نقاط قوت و منحصربه فرد بخش های تخصصی سازمان پزشکی قانونی است.

   وی در ادامه با معرفی سازمان اظهار داشت: پزشکی قانونی به عنوان دستگاهی مستقل در قوه قضاییه است که با همگرایی دیدگاه های فقهی، حقوقی و پزشکی، عرصه ای برای ارائه نظرات کارشناسی در امور پزشکی، با هدف تشخیص صحیح موضوع در روند دادرسی در محاکم قضایی را فراهم می سازد و طی این فرآیند، در اجرای عدالت در جامعه اسلامی نقشی بی بدیل را برعهده دارد.

   دکتر مهدوی تصریح کرد: سازمان پزشکی قانونی کشور به عنوان مرجع کارشناسی مؤثر در امور پزشکی، در مقام مرجعیت علمی نه تنها در سطح کشور بلکه در عرصه جهان اسلام نیز مدعی است. این سازمان با مطالعات و تحقیقات مستمر و نشست های هم اندیشی مکرر با کارشناسان زبده فقهی، حقوقی و پزشکی مراکز علمی و تحقیقاتی، درخصوص کارشناسی تعیین خسارت، در جرائم علیه تمامیت جسمانی اشخاص، در چارچوب موازین فقهی، قانونی وعلمی، صاحب سبک بوده و مدعی مرجعیت علمی در این زمینه در میان تمامی کشورهای اسلامی است.

   معاون آموزشی و پژوهشی سازمان ادامه داد: در حال حاضر با عنایت به حضور متخصصین متبحر پزشکی قانونی و ژنتیک قانونی و وجود تالارهای تشریح مجهز در مراکز قطب آموزشی و داشتن ده مرکز آزمایشگاهی ژنتیک قانونی مجهز در ده استان کشور، در بحث مدیریت اجساد متلاشی به جای مانده در حوادث دسته جمعی و تعیین هویت آن ها با حداکثر سرعت و دقت، قابلیت استقرار در قله مرجعیت علمی در منطقه را داراست.

   دکتر مهدوی ادامه داد: در حوزه آموزش پزشکی، سازمان پزشکی قانونی کشور، با توجه به دارا بودن فضاهای فیزیکی مناسب شامل تالارهای تشریح، آزمایشگاه های قانونی مجهز، بخش های معاینات بالینی و کمیسیون ها، با گستردگی هرچه تمام تر و با عنایت به حضور متخصصان پزشکی قانونی و متخصصان سم شناسی، روانپزشکی، ژنتیک و پاتولوژی قانونی متبحر و با تجربه و مراجعه کیس های فراوان و متنوع، به منظور آموزش علوم پزشکی قانونی، برای بسیاری از گروه های پزشکی و غیرپزشکی در عرصه های داخلی و بین‌الملل در مسیر مرجعیت علمی قرار دارد و برای نائل شدن به مرتبه مرجعیت علمی، نیاز مبرم به همکاری دانشگاه های علوم پزشکی و گروه های آموزشی دانشگاه ها نظیر گروه های پزشکی قانونی، روانپزشکی، آسیب شناسی، آناتومی و ....دارد.

   به گفته وی سازمان پزشکی قانونی در خصوص موضوع خطاهای پزشکی، واجد داده های ثبت شده ارزشمندی است که می تواند مرجع ذی قیمتی برای فعالیت های پژوهشی و اموزشی در عرصه های مختلف پزشکی باشد.

   دکتر مهدوی در پایان اظهار امیدواری کرد: برنامه پیش رو شامل سخنرانی ها و برگزاری پانل ها برای حضار گرامی مفید فایده بوده و منشاء خیر و رسیدن به مرجعیت علمی پزشکی قانونی باشد.

   گفتنی است در ادامه این همایش دو پانل تخصصی با موضوع "پزشکی قانونی و تعامل بین رشته ای" و "نقش پزشکی قانونی در آموزش پزشکی" برگزار شد.

   در پانل اول به ریاست دکتر حسن زاده رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی سخنرانی هایی در مورد "پزشکی قانونی و مرجعیت حیطه ای"، "نقش همگرایی علوم در پزشکی قانونی" و "ژنتیک قانونی ایران در مسیر مرجعیت علمی" مطرح شد.

   پانل دوم نیز به ریاست دکتر برزگر قائم مقام سازمان پزشکی قانونی برگزار شد، "نقش پزشکی قانونی در توسعه طب پیشگیری در ایران"، "جایگاه سم شناسی قانونی در آموزش، هشدار و پیشگیری" و "نقش پزشکی قانونی در آموزش جراحی" موضوعات سه سخنرانی این پانل بود.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
  • سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  • تازه ترین پیامها و اطلاعیه ها