پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 13۹۹، جهش تولید
   
 
  • پرونده معوق در قوه قضاییه مفهومی ندارد

   پرونده معوق در قوه قضاییه مفهومی ندارد

   ​رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به تأکیدات رییس قوه قضاییه در کاهش اطاله دادرسی گفت: امروز در قوه قضاییه و به ویژه پزشکی قانونی چند هدف مهم در دستور کار است که از آن جمله می توان به دقت در صدور گواهی ها، کم کردن زمان رسیدگی به پرونده ها و تکریم و حفظ شان و منزلت مردم اشاره کرد.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر عباس مسجدی صبح امروز شنبه 26 بهمن، در مراسم افتتاح ساختمان اداری و معاینات پزشکی قانونی استان آذربایجان غربی با تبریک ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) گفت: بر اساس آمارهای موجود در سال 1397 حدود شش میلیون پرونده برای رسیدگی به قوه قضاییه ارسال شده است، در همین سال 2.5 میلیون نظر کارشناسی نیز توسط پزشکی قانونی صادر شد که این آمارها نشان دهنده جایگاه، اهمیت و نقش قابل توجه پزشکی قانونی در پرونده های قضایی است.

   وی افزود: پزشکی قانونی ابزاری کاملا فنی و تخصصی برای دستگاه قضا و احقاق حقوق مردم است و با نظرات کارشناسی خود بسیاری از حقایق را برای قضات در صدور رأی روشن می کند.

   دکتر مسجدی با بیان اینکه در حال حاضر 375 مرکز پزشکی قانونی در کشور وجود دارد ادامه داد: مطابق آخرین بررسی ها هم اکنون 150 شهرستان در کشور فاقد مرکز پزشکی قانونی هستند و به همین دلیل مردم ناچارند برای دریافت حداقل خدمات مثل تعیین خسارت تصادفی جزئی، 80 کیلومتر مسافت را تا رسیدن به اولین مرکز پزشکی قانونی طی کنند.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه سرمایه گذاری در حوزه سلامت و پزشکی سرمایه گذاری تأثیرگذار است از مسئولان درخواست کرد با اختصاص بودجه های مناسب و همکاری هرچه بیشتر به رفع مشکلات پزشکی قانونی از جمله تأمین فضای فیزیکی مناسب و ایجاد عدالت در دسترسی مردم به خدمات این سازمان با راه اندازی مراکز جدید کمک کنند.

   وی خاطرنشان کرد: مراجعین پزشکی قانونی عمدتا افرادی متألم و آسیب دیده هستند، بنابراین اگر فضای فیزیکی مناسب، نیروی انسانی متخصص و دسترسی آسان عادلانه به خدمات پزشکی قانونی برای آنان فراهم شود سرمایه ای افزوده برای نظام خواهد بود.

   دکتر مسجدی مهم ترین وظیفه دستگاه های اجرایی را خدمت رسانی به مردم برشمرد و اظهار داشت: خدمت رسانی به مردم و مراجعین در پزشکی قانونی با بالاترین استانداردها و توام با تکریم و رعایت شأن و منزلت مردم انجام می شود و افتتاح مراکز جدید در این سازمان نیز با هدف تکریم مراجعین و دسترسی راحت تر آنان به خدمات صورت می گیرد.

   وی همچنین با اشاره به دستاوردهای سازمان پزشکی قانونی کشور در سال های بعد از انقلاب افزود: در پزشکی قانونی در سال های بعد از انقلاب به دستاوردهای زیادی رسیدیم که نمونه آن در شناسایی و تعیین هویت قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی به وضوح قابل مشاهده بود.

   وی با تأکید بر اینکه هم اکنون 10 استان در کشور از امکان انجام آزمایش های DNA برخوردار هستند، گفت: قربانیان این حادثه در مدت زمانی کمتر از یک هفته شناسایی و تعیین هویت شدند آن هم با بالاترین دقت و کیفیت که همین موضوع موجبات تعجب تیم های اعزامی از کشورهای دیگر را به همراه داشت.

   به گفته دکتر مسجدی امروز پزشکی قانونی ایران تنه به تنه پزشکی قانونی کشورهای توسعه یافته و بزرگ در حرکت است و می توان ادعا کرد که در زمینه پزشکی هم اکنون در جهان در قله قرار گرفته ایم.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور تصریح کرد: در پیمودن مسیر پیشرفت و ترقی هرچند تحریم ها به ویژه در حوزه تجهیزات و آزمایشگاه ها مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده است اما تحریم ها برای کشور ما به منزله نعمت است چرا که تیمی از جوانان کشور در حال تولید کیت های آزمایشگاهی هستند که ما آن ها را از خارج وارد می کردیم.

   وی گفت: تولید این کیت ها هم اکنون در مرحله پایلوت قرار دارد و ما امیدواریم در تابستان سال 1399 بتوانیم در آزمایشگاه های خود از کیت های تولید داخل استفاده کنیم.

   دکتر مسجدی تکیه به تولیدات داخل و داشتن مدیریت جهادی را دو نیاز اصلی امروز کشور دانست و گفت: مکتب شهید سلیمانی کار جهادی و در خدمتگزاری به مردم بود و اگر امروز ایران تنها کشور امن منطقه است به خاطر مکتب شهید سلیمانی است که همان مکتب حضرت زهرا(س) است.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی و دستاوردهای قابل توجه آن افزود: شکل گیری انقلاب دو بعد داشت؛ یک بعد زمینی که همان پیروزی انقلاب بود و دوم بعد آرمانی که مهم تر و ارزشمندتر از بعد زمینی بود. بعد آرمانی در واقع همان خدمت صادقانه به مردم است که از درون آن تفکر و مکتب قاسم سلیمانی رشد می کند مکتبی که به دنبال خدمت رسانی به مردم، رعایت اخلاق، برابری و برادری، خدمت صادقانه و پرهیز از اشرافی گیری است.

   وی با تأکید بر پرهیز از روحیه یاس و ناامیدی تصریح کرد: دشمن از همه ابزار و رسانه ها برای ناامید کردن مردم و مسئولان استفاده می کند اما می توانیم با خدمت رسانی شایسته به مردم مانع تحقق این هدف دشمن شویم؛ ضمن آنکه باید روحیه امید و توانستن را نیز به جوانان و نخبگانمان تزریق کنیم.

   دکتر مسجدی ادامه داد: در حوزه پزشکی در سال 1357، 16 مرکز دانشگاهی داشتیم در حالی که امروز تعداد مراکز دانشگاهی در کشور به دو هزار و 640 مرکز رسیده است. همچنین در اولین سال پیروزی انقلاب 155 هزار دانشجو در کشور داشتیم در حالی که امروز تعداد دانشجویان بیش از 4 میلیون نفر است.

   وی اظهار داشت: تعداد اعضای هیات علمی در سال 1357، چهار هزار نفر و امروز 90 هزار نفر است. در آن سال تعداد افراد گروه های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی در کشور 800 نفر بود که امروز به 230 هزار نفر رسیده است.

   وی افزایش متوسط طول عمر از 50.4 به 80.7، دسترسی بیش از 90 درصد مردم به آب آشامیدنی سالم، پیشرفت های قابل توجه در حوزه هسته ای و دفاعی و ... را از دیگر تحولات ایجاد شده در کشور در سال های بعد از انقلاب عنوان کرد.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور همچنین در ادامه با اشاره به افتتاح ساختمان اداری و معاینات پزشکی قانونی استان آذربایجان غربی گفت: این استان از استان های مهم و پهناور است که باید به منظور دسترسی عادلانه مردم به خدمات مراکز پزشکی قانونی در آن توسعه یابد.

   وی افزود: فاز اول ساختمان اداری و معاینات این استان با همت جهادی و تلاش همه جانبه همکاران، امروز افتتاح شده است که امیدواریم با کمک مسئولان استانی و همکاری ستاد سازمان فاز دوم آن نیز به زودی به بهره‌برداری برسد.

   گفتنی است حضور در نشست خبری، بازدید از بخش های مختلف اداره کل پزشکی قانونی استان و دیدار و گفت و گو با کارکنان از دیگر برنامه هایی بود که در کنار مراسم افتتاح ساختمان اداری و معاینات پزشکی قانونی ارومیه، توسط رییس سازمان انجام شد.
   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
  • سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  • تازه ترین پیامها و اطلاعیه ها