پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 13۹۹، جهش تولید
   
 
  • پیشگیری از قصور پزشکی از برنامه های مهم کمیسیون ها است

   پیشگیری از قصور پزشکی از برنامه های مهم کمیسیون ها است

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با تاکید بر نقش پیشگیرانه کمیسیون های پزشکی قانونی در تکرار موارد قصور، گفت: هر یک از پرونده های ارجاعی به کمیسیون با موضوع قصور، مورد آموزشی بسیار مناسبی برای ارایه در کلاس های درس و جلوگیری از تکرار قصور است.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر عباس مسجدی در مراسم افتتاح ساختمان جدید اداره کمیسیون پزشکی مرکزی که روز سه شنبه ۲۹ بهمن برگزار شد، افزود: با توجه به رشد پرونده های کمیسیون و مراجعه بیشتر به این مراکز تامین فضای فیزیکی مناسب برای آن یک ضرورت بود که با حمایت های رییس محترم قوه قصاییه، ساختمانی مناسب برای کمیسیون پزشکی قانونی استان تهران و مرکز فراهم و این مراکز طی روزهای اخیر افتتاح شد.

   وی با اشاره به رشد پرونده های ارجاعی به کمیسیون های تخصصی سازمان و از جمله پرونده های قصور پزشکی اظهار داشت: در نه ماهه سال جاری ۲۲ هزار و ۵۹۸ پرونده به کمیسیون های پزشکی قانونی ارجاع شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵ درصد بیشتر شده است.

   دکتر مسجدی ادامه داد: از کل پرونده های ارجاعی به کمیسیون ها در نه ماهه امسال، هفت هزار و ۳۴۹ پرونده مربوط به قصور پزشکی بود که سه هزار و ۴۷۳ پرونده به محکومیت و سه هزار و ۸۷۶ پرونده به تبرئه کادر درمان انجامید که رشد هشت درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.

   وی همچنین از افزایش تعداد پرونده های بررسی نوبت اول در کمیسیون ها خبر داد و گفت: در پرونده های نوبت اول نیز در نه ماهه امسال شاهد رشد 11.8 درصدی بودیم، تعداد این پرونده ها در نه ماهه امسال پنج هزار و 854 مورد بود.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در ادامه با تأکید بر لزوم رعایت اخلاق حرفه ای از سوی پزشکان در مواجهه با بیمار، اظهار داشت: از همکاران جامعه پزشکی درخواست داریم با رعایت اخلاق حرفه ای و‌ برقراری ارتباط مؤثر و مناسب با بیماران در زمینه کاهش شکایات قصور و حفظ جایگاه ویژه پزشکان در جامعه که همواره مورد اعتماد مردم بوده اند، تلاش کنند.

   دکتر مسجدی به مذاکرات پزشکی قانونی با وزارت بهداشت و امضای تفاهم نامه با دانشگاه های علوم پزشکی اشاره کرد و افزود: سازمان پزشکی قانونی کشور تلاش می کند با برقراری ارتباط با مراکز آموزش پزشکی شرایط بهره‌مندی دانشجویان و گرو های پزشکی از اطلاعات مربوط به موارد قصور را فراهم کند تا به این ترتیب در کنار رعایت مؤلفه هایی همچون رعایت اخلاق حرفه ای، با افزایش دانش و آگاهی جامعه پزشکی نسبت به علل شایع قصور، به سمت کاهش این موارد پیش برویم چرا که مردم از نظام سلامت انتظار دریافت بهترین خدمات را دارند.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه کمیسیون های پزشکی قانونی از مهم ترین حوزه ها در احقاق حقوق مردم و کمک به دستگاه قضا است، افزود: رسیدگی به پرونده ها در کمیسیون اهمیت قابل توجهی دارند و هر گونه اهمال کاری در این زمینه مورد قبول نیست و قطعا کارشناسان ما در این زمینه با دقت نظر کامل و حفظ حقوق مردم عمل می کنند.

   وی تکریم و حفظ شان و منزلت مراجعین را از اصول کار در سازمان عنوان و خاطرنشان کرد: افتتاح ساختمان های جدید یکی از ابزارها برای حفظ حقوق مردم است. فضای پیشین کمیسیون مرکزی نیز با توجه به اهمیت آن و حجم پرونده های ارجاعی، وضعیت مناسبی نداشت اما با راه اندازی ساختمان جدید مشکل فضای فیزیکی تا حد قابل توجهی در این بخش برطرف شده است.

   دکتر مسجدی در پایان با اشاره به توجه ویژه رییس قوه قضاییه به سازمان پزشکی قانونی اظهار داشت: توجه ویژه رییس محترم قوه قضاییه به سازمان و اشراف به نقش و جایگاه کارشناسی پزشکی قانونی، نکته ای مهم و قابل توجه برای این سازمان است و قطعا حمایت های ایشان گره‌گشای بسیاری از مشکلات ما خواهد بود که در نهایت مردم و ارباب رجوع از آن سود می برند.

   در ادامه این مراسم دکتر مسعود قادی پاشا معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان با ابراز خرسندی از افتتاح ساختمان جدید کمیسیون مرکزی، گفت: با راه اندازی ساختمان جدید شاهد توسعه قابل توجه فضای فیزیکی و به تبع آن امکان برگزاری سه جلسه کارشناسی به صورت همزمان خواهیم بود که همین موضوع موجب تسریع در رسیدگی به پرونده ها می شود.

   وی افزود: با توسعه فضای فیزیکی، پرونده های رسوبی موجود در کمیسیون مرکزی نیز با سرعت بیشتری رسیدگی می شود و امیدواریم ظرف چند ماه آینده این پرونده ها به اتمام برسد و کار کمیسیون به روز شود.

   دکتر قادی پاشا ارتقای کیفیت در رسیدگی ها را از اولویت های کمیسیون عنوان کرد و گفت: با اتمام پرونده های رسوبی تمرکز بیشتری روی ارتقای کیفیت در رسیدگی خواهیم داشت تا در این زمینه نیز به جایگاه ایده‌آل دست یابیم.

   خروجی پرونده های کمیسیون به 210 مورد در ماه رسیده است
   دکتر بابک سلحشور مدیرکل امور کمیسیون های ستاد نیز در این جلسه با اشاره به افزایش سرعت رسیدگی به پرونده ها در کمیسیون مرکزی گفت: در حال حاضر دو هدف مهم در کمیسیون ها مورد توجه است، اول افزایش سرعت و دوم ارتقای کیفیت در رسیدگی به پرونده ها که خوشبختانه با تأمین فضای فیزیکی مناسب، شرایط برای تحقق این دو هدف فراهم شده است.

   وی همچنین افزود: در کمیسیون مرکزی 600 پرونده رسوبی وجود دارد که با حرکت جهادی و تلاش قابل توجه همکاران به سرعت و با حفظ کیفیت در حال رسیدگی است و هم اکنون تعداد خروجی پرونده ها در ماه از 100 پرونده به 210 پرونده رسیده است.

   مدیرکل امور کمیسیون های ستاد، اطمینان داد که تا مرداد سال آینده رسیدگی به پرونده های رسوبی به اتمام رسیده و کار کمیسیون مرکزی به روز می شود که در آن شرایط پرونده ها حداکثر ظرف مدت 45 روز پاسخ داده خواهد شد.

   وی در توضیح اقدامات کمیسیون در راستای تکریم ارباب رجوع به راه اندازی سیستم ویدئو کنفرانس اشاره کرد و ادامه داد: با راه اندازی این سیستم که ظرف سه ماه گذشته 107 پرونده به وسیله آن بررسی شده، از عزیمت 486 نفر به تهران جهت شرکت در جلسات کمیسیون مرکزی جلوگیری شده است.

   دکتر سلحشور راه اندازی سیستم "مدیریت ارتباط با مراجعین" را که تمام صحبت های مراجعین و کارشناسان را ضبط کرده و تمام مراحل رسیدگی به پرونده را از طریق الکترونیک به ارباب رجوع اطلاع می دهد، از دیگر اقدامات در جهت تکریم ارباب رجوع دانست.

   وی تغییر رویه در ارسال فیزیک پرونده ها از استان ها به کمیسیون مرکزی با راه اندازی سیستم انتقال فایل و ارسال پرونده ها به صورت الکترونیک و غیرکاغذی کردن رسیدگی به پرونده ها را نیز از جمله برنامه های مهم سازمان دانست که در راستای تسریع در امور و صرفه جویی در منابع به زودی اجرایی می شود.
   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
  • سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  • تازه ترین پیامها و اطلاعیه ها