پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 13۹۹، جهش تولید
   
 
  • افزایش رضایتمندی از عملکرد دستگاه قضایی در ماه های اخیر

   افزایش رضایتمندی از عملکرد دستگاه قضایی در ماه های اخیر

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: بر اساس نظرسنجی های صورت گرفته در شهریور سال جاری، میزان رضایتمندی از عملکرد دستگاه قضایی از ۳۰ درصد به ۷۸ درصد رسیده است.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر عباس مسجدی در سفر دو روزه به استان خراسان شمالی شب گذشته چهارشنبه 30بهمن ماه با حضور در جلسه شورای قضایی استان، گفت: افزایش رضایتمندی از عملکرد دستگاه قضایی و بیشتر شدن اطمینان مردم به این سیستم، وظایف تک تک ما را در خدمت به مردم سنگین تر می کند.

   وی خاطرنشان کرد: افزایش اطمینان به دستگاه قضایی به خاطر ساز و کار جدیدی است که در قوه قضائیه ایجاد شده و کاهش اطاله دادرسی را به همراه داشته است زیرا مردم همواره نگران طولانی شدن زمان رسیدگی به پرونده ها هستند.

   دکتر مسجدی اظهار داشت: مردم و به ویژه قشر محروم که چه بسا زبان گویایی در دفاع از خود نداشته باشند، باید قوه قضاییه را ملجا و پناهگاه خود بدانند که تلاش می کنیم در این زمینه به درستی عمل کرده و حقوق مردم را تامین کنیم.

   وی با اشاره به اینکه تامین عدالت و پیشرفت کشور منوط به برنامه ریزی دستگاه قضایی است، افزود: دهه پنجم انقلاب دهه پیشرفت و عدالت در نظر گرفته شده است که قوه قضائیه در تحقق آن نقش قابل توجهی دارد و مقام معظم رهبری نیز همواره بر تحقق عدالت در قوه و رعایت شاخصه هایی همچون مردمی بودن، عالمانه عمل کردن، مبارزه جدی با فساد و ... در این سیستم تاکید کرده اند.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور همچنین با اشاره به امکان استفاده از ظرفیت های علمی کشور برای تحقق اهداف دستگاه قضا اظهار داشت: در پزشکی قانونی از دیرباز ظرفیت های علمی و مردمی مورد استفاده قرار گرفته اند از جمله در کمیسیون ها که هم اکنون بیش از ۴ هزار پزشک و کارشناس با کمیسیون های پزشکی قانونی همکاری می کنند.

   وی به اشاره به پرونده های روان پزشکی مورد بررسی در پزشکی قانونی، یکی از سخت ترین پرونده ها را پرونده های روان پزشکی عنوان کرد و گفت: در پرونده هایی که مشکل روانی مطرح است، با سختی هایی مواجه هستیم چرا که مرزهای علمی این رشته به درستی مشخص نیست و عقبه این نوع پرونده ها هم در بسیاری موارد یک بحث مالی است، بنابراین به دنبال استفاده از ظرفیت های علمی و انجمن های روان پزشکی هستیم تا نظراتی متقن و روشن در این پرونده ها به قاضی ارایه دهیم.

   وی همچنین به تشخیص تصادفات ساختگی در پزشکی قانونی و کمک ۱۴ هزار میلیارد تومانی به بیمه در سال گذشته اشاره کرد و گفت: متاسفانه سازمان های بیمه ای به این موضوع توجهی ندارند اما سازمان با تشخیص خود صرفه جویی قابل توجهی برای بیمه ها داشته است.

   دکتر مسجدی در خصوص پرونده های شخصیت نیز گفت: رسیدگی به این پرونده ها کار روان پزشک است نه پزشک، هم اکنون در کشور ۱۲۰۰ فارغ التحصیل روان پزشکی داریم که ۶۰ درصد آن ها در تهران هستند و این کمبود در استان ها احساس می شود بنابراین با توجه به نیاز های موجود و اعتبار لازم برای این امر که حدود ۳۰۰ میلیارد تومان است، در حال رایزنی با مسئولینی در دولت برای رفع این مشکل هستیم.

   گفتنی است دیدار با حجت الاسلام یعقوبی نماینده ولی فقیه در استان، و ملاقات با محمدعلی شجاعی استاندار خراسان شمالی از دیگر برنامه های روز گذشته سفر رییس سازمان به این استان بود.

   همچنین امروز و تا ساعاتی دیگر بعد از دیدار دکتر مسجدی با کارکنان اداره کل پزشکی قانونی استان خراسان شمالی، ساختمان جدید اداره پزشکی قانونی شهرستان اسفراین که شامل بخش های معاینات و تشریح است افتتاح می شود.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
  • سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  • تازه ترین پیامها و اطلاعیه ها