پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 13۹۹، جهش تولید
   
 
  • سازمان بازرسی علت عدم اجرای برخی از قوانین مصوب درحوزه پرستاری را ظرف ۴ ماه بررسی کند

   سازمان بازرسی علت عدم اجرای برخی از قوانین مصوب درحوزه پرستاری را ظرف ۴ ماه بررسی کند

   ​خبرگزاری میزان- آیت الله رییسی در دیدار با اعضای شورای عالی نظام پرستاری بر این نکته تاکید کرد که اقتضای اجرای عدالت درنظام سلامت این است که سهم جامعه پرستاری درخدمات پزشکی مشخص و اعطا شود.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور به نقل از گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، آیت الله رییسی، رییس قوه قضاییه در نشست با اعضای شورای عالی نظام پرستاری با تقدیر از زحمات و تلاشهای خالصانه پزشکان و جامعه پرستاری در مواجهه با ویروس منحوس کرونا و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مدافع سلامت اظهار کرد: جامعه پرستاری در خط مقدم برخورد با این ویروس بودند و در صیانت از سلامت مردم بسیار خوش درخشیدند.

   وی با اشاره به تأسی جامعه پرستاری از حضرت زینب کبری(س) که الگوی این قشر است، گفت: جامعه پرستاری در کشور به دلیل تأسی از حضرت زینب کبری(س) که الگوی پرستاری برای جامعه بشری است هم از اخلاص برخوردار است و هم در حرکت حرفه ای خود تلاش مومنانه و خالصانه برای سلامت، بهداشت و درمان بیماران دارد.

   امروز کار پرستاران همراه با عشق، ایمان، ایثار و گذشت است

   رئیس قوه قضاییه با اشاره به سختی های کار پرستاری ادامه داد: این شغل، کاری است که عشق، ایمان و ایثار می طلبد .

   وی تصریح کرد: کار پرستاران ما امروز همراه با عشق، ایمان، ایثار، گذشت و کار معرفتی و حرفه ای است.

   آیت الله رییسی از پرستاری به عنوان حرفه ای که مکمل کار پزشکی و احیاگری است، یاد کرد و ادامه داد: پرستاران همراهی و مباشرت دائمی با بیمارانی که آسیب دیده جسمی هستند، دارند و این کار، کار بسیار مبارکی است که امروز پرستاران عهده دار آن هستند.

   رییس قوه قضائیه با ذکر جهادگری های اقشار ملت در دوران مختلف از جمله دفاع مقدس، دفاع از حرم اهلبیت(ع) به الگوی جدیدی که بعنوان دفاع از سلامت ایجاد شده، اشاره کرد و افزود: الگوی جدیدی که از جهاد و مدافعان سلامت ارائه شد، امر مهمی است.

   وی با بیان اینکه شهادت در دفاع و صیانت از سلامت مردم الگویی است که باید پاس داشته شود، بر تبیین بیشتر شاخصه های آن برای مردم تاکید کرد.

   آیت الله رئیسی اظهار کرد: آیندگان باید بدانند که عرصه پرستاری عرصه ایثار، ایمان، از خودگذشتگی و توجه به مردم است.

   پرستاران نباید به خاطر سختی کار دچار فرسودگی جسمی و روحی شوند

   رئیس قوه قضاییه گفت: پرستاری به عنوان کاری همراه با عشق، ایثار، ایمان، معرفت و مهارت مطرح است.

   وی با تاکید بر اینکه پرستاران نباید به خاطر سختی کار و کثرت مشغله دچار فرسودگی جسمی، روحی شوند، گفت: باید ساز و کار‌هایی ایجاد شود که روحیه پرستار برای خدمتگزاری در صیانت از سلامت حفظ شود.

   آیت الله رئیسی افزایش سرانه پرستاران را که از سوی مهمانان این نشست مطرح شد، مورد اشاره قرار داد و افزود: با توجه به تعداد تخت‌های بیمارستانی و الگو‌هایی که در این مورد در جهان ارائه شده، افزایش نیروی انسانی کارآمد، با مهارت و با نشاط در حوزه پرستاری مهم است.

   تاکید بر ضرورت توجه به عدالت در پرداخت‌ها به پرستاران

   رئیس قوه قضاییه عدالت در پرداخت‌ها به پرستاران را مورد توجه قرار داد و تاکید کرد: پرداخت عادلانه در رابطه با نظام پرستاری نکته بسیار مهمی است.

   وی یادآور شد: جامعه ما باید مبتنی بر عدالت باشد و عدالت در نظام سلامت، هم در توزیع نیروی انسانی و هم توزیع امکانات نکته بسیار ضروری است.

   آیت الله رئیسی تصریح کرد: نظام سلامت عادلانه ما ایجاب می‌کند در همه حوزه‌ها عدالت وجود داشته باشد و باید دنبال شود که این نقیصه به طور کامل رفع گردد.

   تقویت خدمت پرستاری در منزل باعث کاهش جدی هزینه‌ها می‌شود

   رئیس قوه قضاییه با اشاره به نقش پرستاران در کنار تیم پزشکی افزود: نقش پرستار در خدمت و در کنار تیم پزشکی باید به طور کامل دیده شود.

   وی بر تقویت خدمت پرستاری در منزل اشاره کرد و ادامه داد: تقویت خدمت پرستاری در منزل باعث کاهش جدی هزینه‌ها وبسیاری از مرگ و میر‌ها و حفظ سلامت می‌شود.

   تعارض منافع باید به نفع عدالت حل شود

   آیت الله رئیسی یادآور شد: این موضوع در مقررات پیش بینی شده است و در عمل نیز نشان داده تجربه موفقی است که باید حتما تقویت شود.

   رئیس قوه قضاییه در ادامه به موضوع تعارض منافع که از سوی یکی از حضار مطرح شده بود، پرداخت و اظهار کرد: مسئله تعارض منافع در همه جا وجود دارد؛ ولی حتما باید به نفع عدالت حل شود.

   وی تاکید کرد: در هر جا که تصمیم گیری و تصمیم سازی می‌شود، تعارض منافعی وجود دارد؛ اما عدالت نباید تحت الشعاع منافع قرار گیرد.
   لزوم پیگیری پرداخت‌های معوقه پرستاران

   آیت الله رئیسی در رابطه با پرداخت‌های معوقه پرستاران که در این جلسه مطرح شد، بر پیگیری آن تاکید کرد.

   رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اجرایی شدن سیاست‌های مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام در حوزه سلامت که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، تصریح کرد: حتما باید در جهت اجرایی شدن سیاست نظام سلامت حرکت کرد.

   وی خاطر نشان کرد: سیاست‌های نظام سلامت به ویژه در رابطه با نظام پرستاری که در حال حاضر به صورت قانون و مصوبه‌ای در اختیار همه است، باید اجرایی شود.

   قوانین حوزه پرستاری باید به صورت کامل اجرا شود

   آیت الله رئیسی به سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با عدم اجرای قوانین حوزه پرستاری ماموریت داد و گفت: نسبت به قوانین حوزه پرستاری که اجرا نشده یا به صورت کامل اجرا نگردیده است، سازمان بازرسی ظرف حداکثر ۴ ماه با همکاری سازمان نظام پرستاری و وزارت بهداشت این موضوع را پیگیری و موانع بر سر راه آن را مشخص کند.

   رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: قابل قبول نیست که مجلس قانونی را تصویب کند و اجرایی نشود؛ لذا باید موانع شناسایی شود و سازمان بازرسی کل کشور با همکاری سازمان نظام پرستاری و وزارت بهداشت این موضوع را پیگیری و گزارش کنند تا اقدامی در مورد آن صورت گیرد.

   وی در بخش دیگری از اظهاراتش افزود: در رابطه با یکسری از مسائلی که پرستاران با آن مواجه هستند و ادعا دارند که حق قانونی آن‌ها ضایع شده و به دیوان عدالت اداری مراجعه می‌کنند، دیوان باید موضوع را پیگیری کرده تا به صورت رای وحدت رویه حقوق پرستاران تضمین شود.

   آیت الله رئیسی تصریح کرد: دیوان عدالت اداری، سازمان بازرسی، سازمان نظام پرستاری و وزارت بهداشت این موضوع را پیگیری کنند.

   رئیس قوه قضاییه با تقدیر از وزیر بهداشت و کادر درمان که امروز سخت درگیر مبارزه با ویروس کرونا هستند، گفت: جامعه پرستاری و پزشکی ما در این میدان خوش درخشیدند و کارنامه درخشانی ارائه کردند.

   نقش برجسته پرستاران در دفاع مقدس

   وی افزود: ملت ما هیچ زمانی این گذشت و ایثار را از یاد نخواهد برد و در حافظه و خاطره مردم و تاریخ این کشور این میزان از وفاداری و ایثار و مهارت و ایستادگی و اخلاص باقی خواهد ماند.

   آیت الله رئیسی با یادآوری نقش پرستاران در دفاع مقدس افزود: در دفاع مقدس هم نقش پرستاران نقش برجسته ای بود. نقش پرستاران در دفاع از حرم و حریم و در همه شرایط به ویژه در این وضعیت که بیشتر از مواقع دیگر دیده شده اند، همواره وجود داشته است.

   رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه پرستاران امروز سربازان و افسران خط مقدم میدان مبارزه با کرونا هستند، تصریح کرد: مسئله پیگیری حقوق پرستاران بسیار مهم است که دنبال خواهیم کرد.

   وی تاکید کرد: از سازمان نظام پرستاری نیز تیمی در نظر گرفته شود که این موضوع را دنبال کنند . رئیس سازمان پزشکی قانونی و مشاور رئیس قوه قضاییه در حوزه سلامت نیز نظرات خودشان را خواهند گفت.

   رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: پرستاران ما در این میدان ضمن اعتقاداتی که به خدا، انقلاب، ارزشها و اجرای امر مقام معظم رهبری دارند، به عشق نظام و کشور و مقام معظم رهبری و مردم کار می کنند؛ پس باید مشکلات و خواسته ها و مسائلی که دغدغه آنهاست، دنبال شود.

   آمار بالای بهبودیافتگان کرونا گواه از عملکرد موفق جامعه پرستاری و پزشکی کشور است

   وی ادامه داد: در سازمان بازرسی و با اقدامات و پیگیری های مجدانه وزارت بهداشت و درمان موضوعات مطرح شده در این نشست را دنبال می کنیم .

   وی با اشاره به آمار بالای بهبودیافتگان کرونا در کشور یادآور شد: بالا بودن تعداد و آمار بهبود یافتگان بیماری کرونا گواه بسیار روشنی بر عملکرد موفق جامعه پرستاری و پزشکی کشور است.

   آیت الله رئیسی با درود بر روح بلند شهدای مدافع سلامت ابراز امیدواری کرد که جامعه پرستاری کشور ما الگویی برای همه جوامع پرستاری عالم باشد.

   در این نشست پدر شهید نرجس خانعلی زاده از شهدای مدافع سلامت با بیان اینکه دخترم به جز دلدادگی به نظام و انقلاب و تلاش مضاعف در کار، در مسیر زندگی به موضوع دیگری فکر نمی‌کرد، گفت: شهید خانعلی زاده همواره به قسمی که در پایان تحصیلات خورده بود، پایبند بود.

   دکتر عبادی عضو شورای عالی نظام پرستاری و نماینده نیرو‌های مسلح نیز در این نشست گفت: نیرو‌های مسلح و ظرفیت‌ها و توانمندی‌های آن همیشه آماده خدمت رسانی در حوزه‌های ماموریتی است.

   وی از رئیس قوه قضاییه خواست تا دستوری صادر کند که سازمان بازرسی بحث مطالبات قانونی پرستاران در سطح کشور را پیگیری کند.

   احمدی، عضو دیگر شورای عالی نظام پرستاری نیزبا اشاره به تعارض منافع گفت: همه صنوف فعال حوزه سلامت باید بطور متناسب در روند سیاستگذاری برای سلامت مشارکت داشته باشند تا بسیاری از مشکلات حل شود.

   میرزابیگی، رئیس سازمان نظام پرستاری در ابتدای نشست ضمن قدردانی از آیت الله رئیسی به جهت برگزاری این نشست و تبریک اعیاد شعبانیه گفت: امروز، روز‌های اوج دفاع مقدس در نظام پرستاری است. این روز‌ها در جامعه پرستاری شاهد جانفشانی آن‌ها مانند رزمندگان دفاع مقدس هستیم.

   رئیس سازمان نظام پرستاری ضمن قدردانی از رئیس قوه قضاییه و رئیس حوزه ریاست قوه قضاییه به جهت پیگیری وضعیت جامعه پرستاری گفت: امروز جامعه پرستاری را حضوری و قبلا به صورت تلفنی مورد تفقد قرار داده اید.

   وی در ادامه با اشاره به وضعیت جامعه پرستاری از حیث تعداد نیرو عنوان کرد: جامعه پرستاری در کل ٢٥٠ هزار نفر برآورد می شود که ١١٠ هزار نفر در بیمارستان های دولتی برای بیش از ١٤٠ هزار تخت بیمارستانی فعالیت و ارائه خدمت می کنند.

   میرزابیگی گفت: در حال حاضر ٤٠ هزار نفر از پرستاران در بیمارستان های تامین اجتماعی و نیروهای مسلح مشغول به کار هستند و ٦٠ هزار نفر هم دانشجو داریم که مشغول به تحصیل هستند.

   رئیس سازمان نظام پرستاری اظهار کرد: ٢٠ هزار نفر نیز بازنشسته شده اند و ١٢٠٠ مرکز مراقبت در منزل وجود دارد که در حال حاضر فعال است.

   وی افزود: در حوزه پرستاری پنج سال است که تخت‌های بیمارستانی گسترش داده شده، اما به تناسب آن پرستار گرفته نمی شود.

   میرزابیگی با تاکید بر انقلابی بودن جامعه پرستاری کشور تصریح کرد: کرونا فرصتی شد تا مردم و رسانه‌ها جامعه پرستاری را ببینند و بشناسند. موضوعی که در مورد کرونا متفاوت است، خطرناک بودن و مسری بودن آن است وگرنه نوع و حجم فعالیت های جامعه پرستاری تقریبا در زمان عادی نیز به همین شکل است.

   رئیس سازمان نظام پرستاری کشور با تاکید بر لزوم جذب و بکارگیری پرستاران به عنوان یک شغل حاکمیتی گفت: در برنامه چهارم و پنجم، باید سالی ٩ هزار پرستار استخدام می شدند و در همین دوران کرونا گفته شد که ١٠ هزار نیروی پرستار دولتی گرفته می‌شود؛ اما متاسفانه تاکنون سه هزار نفر با قرارداد ٨٥ روزه گرفته شده اند.

   میرزابیگی در ادامه با اشاره به معوقات پرستاران اذعان کرد: متاسفانه در شرایطی که بخاطر کمبود نیرو اضافه کار گذاشته می شود، حتی پرداخت اضافه کار‌ها نیز به شکل مناسب نیست.

   رئیس سازمان نظام پرستاری با انتقاد از عدم اجرا شدن قانون بهره وری تصریح کرد: اگر حتی سه بند از سیاست های مقام معظم رهبری در نظام سلامت اجرا می شد، کل مشکلات حل می‌شد.

   میرزابیگی تاکید کرد: در صورتیکه این حداقل‌ها فراهم شود، مراکز مراقبت در منزل قابل توسعه است و بین ٣٠ تا ٧٠ درصد هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. در حال حاضر و در صورت فراهم شدن این حداقل‌ها جامعه پرستاری آمادگی دارد با مراکز مراقبت در منزل به سراغ مردم برود.

   در ادامه این نشست، شمس، رئیس شورای عالی نظام پرستاری ضمن قدردانی از حمایت‌ها و پشتیبانی های دستگاه قضایی از جامعه درمانی و پرستاری کشور اظهار کرد: لازم است از مصوبات قانونی جامعه پرستاری در مجلس حمایت قضایی صورت گیرد؛ چرا که تعدادی از مسئولان این قوانین را یا اجرا نمی کنند و یا به صورت دست و پا شکسته اجرا می کنند.

   رئیس شورای عالی نظام پرستاری عنوان کرد: قانون بهره وری در مواردی با رای دیوان عدالت اداری اجرا می شود و در اغلب موارد دیوان رای به جامعه پرستاری داده است. تقاضا داریم رای وحدت رویه در دیوان عدالت اداری صادر شود تا دیگر نیازی به شکایت های متعدد وجود نداشته باشد.

   لزوم اصلاح نظام پرداخت در بخش بهداشت و درمان و ضرورت تایید شدن استاندارد نیروی انسانی در کشور و مشارکت جامعه پرستاری در عرصه های کلان مدیریتی وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه های علوم پزشکی از دیگر محورهای سخنان شمس بود.
   خانم منتظری که از بیمارستان های قم در این نشست حاضر شده بود، خطاب به آیت الله رئیسی گفت: خوشحالم که در کنار ما هستید؛ چرا که حضور شما باعث می شود تا بتوانیم مبارزات بیشتر و بهتری در مقابله با کرونا و سایر بیماری‌ها داشته باشیم.

   وی شرکتی بودن برخی از نیرو‌ها را از مشکلات جامعه پرستاری دانست و بیان کرد: شرکتی شدن نیرو‌ها نفعی برای مردم، دولت و نیرو‌ها ندارد.

   منتظری با تاکید بر لزوم تدوین منشور حقوق کارمندی، اذعان کرد: فرد تا مورد تکریم قرار نگیرد، نمی تواند کسی را تکریم کند.

   منتظری در پایان با تاکید بر ارجعیت بهداشت نسبت به درمان بیان کرد: پیشگیری در همه زمینه‌ها دارای اهمیت است.

   قدمی نیز که از بیمارستان های قم در این نشست حاضر شده بود، ضمن قدردانی از عواطف و احساسات ملت ایران نسبت به جامعه پرستاری، یاد شهدا، شهیدان حججی و سلیمانی را گرامی داشت.

   قدمی به لزوم پیشگیری در زمینه بهداشت و درمان اشاره کرد و گفت: یکی از رکن های پیشگیری، جامعه پرستاری است.

   وی با انتقاد از عدم اجرایی شدن قانون تعرفه گذاری بیان کرد: اکنون سالها است که این قانون بر زمین مانده و امروز وقت آن است که این قانون اجرایی شود.

   رئیس قوه قضاییه خطاب به قدمی پرسید: قانونی که اشاره کردید، چرا اجرا نمی شود؟

   قدمی در پاسخ عنوان کرد: اعلام می شود که بار مالی دارد؛ اما موضوع اینجاست که زمانی که قانونی تصویب و ابلاغ می شود، یعنی بار مالی آن دیده شده است.

   خانم جعفری نیز از لاهیجان در این نشست بیان کرد: جامعه پرستاری به خود می بالد که الگویی همچون زینب کبری (س) را دارد؛ چرا که با همین الگو است که پرستاران ما بحران های سخت.‌تر از کرونا را پشت سر گذاشته اند.

   ضرورت اجرایی شدن تعرفه گذاری خدمات پرستاری موضوعی بود که از سوی جعفری مطرح شد.

   وی افزود: امیدوارم که قوه قضاییه با ورود خود قوای مقننه و مجریه را ملزم به اجرایی کردن این تعرفه گذاری کند.

   جعفری که با شهیده حوزه سلامت، نرجس خانعلی زاده در یک بیمارستان مشغول به خدمت بود، گفت: دختر عزیز ما به عنوان یکی از پرستاران جامعه ایران اسلامی است که از خود رشادت نشان داد و در بیمارستان ماند و به منزل نرفت. امیدوارم ایثار جامعه پرستاری که زبانزد است به فراموشی سپرده نشود و در آینده جامعه پرستاری همچنان اثرگذار باشد.

   دکتر زارعان، عضو شورای عالی نظام پرستاری نیز در این نشست گفت: در این شرایط که جانفشانی پرستاران بر کسی پوشیده نیست، متاسفانه برخی از بیمارستان های خصوصی به بهانه کاهش درآمد اقدام به تعدیل عده‌ای از پرستاران کرده اند که این اقدام تبعیضی ناروا و بی عدالتی است.

   عزیزی، یکی دیگر از سخنرانان نشست رئیس قوه قضائیه با جامعه پرستاران بود.

   وی با اشاره به تجربیات دفاع مقدس گفت: در نخستین روزهای شیوع کرونا قرارگاه هایی شکل گرفت که در نهایت منجر به ایجاد "ستاد صحت" شد.

   وی افزود: مفتخریم علاوه بر شهدای دفاع مقدس و اهدای چهار شهید مدافع حرم، در حال حاضر ١٣ شهید عزیز مدافع سلامت داریم. البته بسیاری از پرستاران هم مبتلا به کرونا شده اند.

   عزیزی با بیان اینکه کمبود تجهیزان و لوازم همچنان برقرار است، گفت: در این زمینه "کمپین رفع تحریم ها" را تشکیل دادیم.

   گفتنی است در پایان این دیدار، رئیس قوه قضاییه از خانواده‎های پرستاران شهید مدافع سلامت، نرگس خانعلی‎زاده، رامین عزیزی‎فر و احمد داستانی که در جریان مقابله با ویروس کرونا جان خود را از دست داده‎اند، تقدیر کرد.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
  • سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  • تازه ترین پیامها و اطلاعیه ها