پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 13۹۹، جهش تولید
   
 
  • افتتاح چند پروژه و راه اندازی مرکز پزشکی قانونی در هفته قوه قضاییه

   افتتاح چند پروژه و راه اندازی مرکز پزشکی قانونی در هفته قوه قضاییه

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور از افتتاح پروژه های پزشکی قانونی شامل آزمایشگاه، ساختمان اداری و معاینات، ساختمان تشریح و ... در استان های مختلف طی هفته قوه قضاییه خبر داد.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر عباس مسجدی صبح امروز شنبه 31 خرداد در نشستی با خبرنگاران که به مناسبت هفته قوه قضاییه در محل این سازمان برگزار شد، افزود: پروژه های پزشکی قانونی در استان های مازندران، مرکزی، هرمزگان، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، همدان و کرمانشاه افتتاح می شود.

   وی افزود: هچنین در راستای فراهم کردن عدالت در دسترسی و امکان دریافت خدمات پزشکی قانونی با سهولت بیشتر، چند مرکز پزشکی قانونی نیز در قالب مراکز 49 گانه در شهرستان های صعب العبور استان های خوزستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، البرز، آذربایجان غربی و سمنان راه اندازی می شود.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور همچنین با اشاره به افتتاح پروژه های پزشکی قانونی در دهه فجر سال گذشته، یکی از مهم ترین پروژه ها را راه اندازی سیستم ویدئوکنفرانس کمیسیون های تخصصی در سطح کشور عنوان کرد و گفت: با راه اندازی این سیستم از بسیاری از ترددها به تهران، به ویژه در ایام کرونایی جلوگیری شد و رسیدگی به پرونده ها از طریق ویدئوکنفرانس صورت گرفت.

   وی با اشاره به برخی اقدامات مهم در سال گذشته اظهار داشت: در سال گذشته با هماهنگی مراکز دانشگاهی امکان دستیابی به پرونده بیماران به صورت الکترونیکی و از طریق سیستم HIS فراهم شد که در برخی از استان ها این امر به صورت کامل در حال انجام است و از بسیای ترددهای غیرضروری ارباب رجوع و نیز اتلاف زمان جلوگیری می کند. به گفته وی این پروژه در سال جاری نیز هرچه بیشتر توسعه خواهد یافت.

   دکتر مسجدی راه اندازی بانک سلول، فعالیت شورای آموزش و پژوهش و تدوین سند جامع آموزش و نیز حضور موثر در بحران ها را از دیگر اقدامات پزشکی قانونی در سال گذشته عنوان کرد.

   آمار ارجاعات پزشکی قانونی در سال گذشته
   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آمار عملکرد سازمان در سال 1398، افزود: در سال گذشته 2 میلیون پرونده قضایی به سازمان ارجاع شد که 90 درصد آن مربوط به بخش معاینات بالینی است. از کل معاینات بالینی سال گذشته 33 درصد مربوط به نزاع و 20 درصد مربوط به حوادث رانندگی بوده است که بیشترین حجم معاینات را در برمی گیرد.

   فصل تابستان بیشترین درصد مراجعات
   دکتر مسجدی با اشاره به آمار معاینات به تفکیک فصل تصریح کرد: بر اساس آمارهای موجود طی سال گذشته بیشرین آمار معاینات با 29.1 درصد در فصل تابستان و بعد از آن با 25.1 در فصل بهار، 24.9 در فصل پاییز و 21 درصد در فصل زمستان ثبت شده است.

   وی افزود: در سال گذشته به طور کلی آمار معاینات بالینی سازمان 3.6 درصد کاهش یافته است.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور آمار پرونده های مورد بررسی در آزمایشگاه های سازمان طی سال گذشته را 91 هزار و 788 (5 درصد از کل مراجعات)، اجساد، 64 هزار و شش (3.4 درصد از کل مراجعات) و کمیسیون ها، 29 هزار و 882 پرونده (1.6 درصد از کل مراجعات) عنوان کرد.

   نه هزار و 884 پرونده قصور در سال گذشته
   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور ادامه داد: در سال گذشته نه هزار و 884 پرونده قصور پزشکی در کشور بررسی شد که چهار هزار و 601 مورد آن منجر به محکومیت و پنج هزار و 283 مورد منجر به تبرئه پزشکان شد.

   همچنین استان های تهران، فارس و البرز بیشترین و استان های ایلام، لرستان و هرمزگان کمترین آمار قصور را در سال گذشته داشته اند.
   بررسی 580 پرونده اختلال هویت جنسی

   وی افزود: در سال گذشته 580 پرونده اختلال هویت جنسی در پزشکی قانونی بررسی شد که از این تعداد 400 نفر زن و 180 نفر مرد بودند.
   از 400 خانم متقاضی تغییر جنسیت 103 مورد توسط پزشکی قانونی تأیید شد. از کل مردان متقاضی نیز 56 مورد توسط پزشکی قانونی به تأیید رسید.

   اختلالات روان‌شناسی علت اصلی همسرآزاری
   دکتر مسجدی خاطرنشان کرد: در سال گذشته 609 هزار و 794 پرونده نزاع در پزشکی قانونی بررسی شد ه از این میان 85 هزار و 420 پرونده مربوط به همسرآزاری است.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور اختلالات روان شناختی را مهم ترین علت همسرآزاری برشمرد و گفت: این اختلالات در مردان به شکل پرخاشگری، خشونت، آزار جسمی و جنسی و در زنان به شکل قهرکردن، فاصله گرفتن از اعضای خانواده و ... بروز می کند.

   وی ادامه داد: مسائل مختلفی مانند اعتیاد، بیکاری، عدم تفاهم، فقر فرهنگی، انعطاف ناپذیری، توهین و تهدید، عدم تفاهم، بد اخلاقی و .... از مهم ترین عوامل همسرآزاری هستند که لازم است نهادهای فرهنگی و آموزشی در این خصوص هرچه قوی تر وارد عرصه شوند.

   رشد 12.5 درصدی کودک آزاری
   دکتر مسجدی غفلت را شایع ترین نوع کودک آزاری عنوان و با اشاره به رشد 12.5 درصدی کودک آزاری در سال گذشته تصریح کرد: در سال گذشته دو هزار و 788 پرونده کودک آزاری در پزشکی قانونی بررسی شد که متاسفانه نسبت به سال قبل از آن با رشد مواجه بود.

   وی بخشی از موارد کودک آزاری را ناشی از وضعیت خود کودک اعم از رفتار ناهنجار، بیش فعالی، نامشروع بودن و عدم آموزش، بهداشت و تغذیه مناسب عنوان کرد و گفت: مواردی همچون عریان پوشی، دسترسی به موبایل، ماهواره، مشکلات محیطی، اشتغال مادر و ... از جمله موارد زمینه ساز کودک آزاری است.

   کشف تصادفات ساختگی از فنی ترین خدمات سازمان
   دکتر مسجدی کشف تصادفات ساختگی را از فنی ترین خدمات سازمان عنوان کرد و گفت: در سال گذشته یکهزار و 160 تصادف ساختگی توسط کارشناسان پزشکی قانونی کشف شد که این موضوع کمک قابل توجهی به شرکت های بیمه ای خواهد بود.

   افزایش تلفات الکل
   وی همچنین به رشد تلفات الکل در سال گذشته در کشور اشاره کرد و افزود: در سال گذشته 627 مرگ ناشی از مصرف الکل در کشور ثبت شد که در مقایسه با سال قبل از آن 142 درصد افزایش یافت.

   تکریم مردم، حمایت از جهش تولید و مبارزه با فساد راهبر اصلی قوه قضاییه
   دکتر مسجدی در ادامه سخنان خود تکریم مردم، حمایت از جهش تولید و مبارزه با فساد را راهبرد اصلی قوه قضاییه عنوان کرد و گفت: همکاران من در پزشکی قانونی با افزایش ظرفیت و اقدامات جهادی در حال ارتقای سرعت ارائه خدمات با حفظ دقت و حرکت در مرز دانش هستند و هدف نهایی ما رسیدن به مرجعیت علمی است که زمینه آن در سازمان فراهم شده است.

   وی از راه اندازی اتاق فکر در پزشکی قانونی و همچنین سیستم نوبت دهی الکترونیک و نیز شورای حل اختلاف در کمیسیون های پزشکی قانونی خبر داد و افزود: فعالیت های ما کاملا شفاف و روشن و در جهت خدمت به مردم ارائه می شود.

   دکتر قادی پاشا معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور نیز با اشاره به پاسخگویی به مراجع قضایی به صورت الکترونیک تصریح کرد: با راه اندازی سیستم cms، پاسخگویی به مراجع قضایی در کل کشور به صورت الکترونیک انجام می شود که اقدامی در جهت تکریم ارباب رجوع و صرفه جویی و کاهش موارد جعل است.

   برگزاری آزمون استخدامی پزشکی قانونی در شهریور
   در این نشست همچنین دکتر رضا حاج منوچهری معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان از برگزاری آزمون استخدامی سازمان در شهریور ماه سال جاری خبر داد و گفت: در 21 شهریور سال جاری آزمون استخدامی سازمان به منظور جذب 200 نیروی پزشک و کارشناس برگزار می شود که به این ترتیب بخشی از کمبود نیروی سازمان جبران خواهد شد.

   وی با اشاره به اینکه هم اکنون تنها 30 درصد پست های سازمان اشغال است در حالی که سالانه 15 درصد به فعالیت های سازمان افزوده می شود، اظهار داشت: در مجموع 3200 نفر در پزشکی قانونی در حال ارائه خدمت هستند که یک سوم آنان نیروهای قراردادی، 900 نفر پزشک عمومی و 200 نفر پزشک متخصص و مابقی نیروهای رسمی و پیمانی هستند.

   دکتر حاج منوچهری اظهار امیدواری کرد با تداوم ارائه مجوز های استخدامی به سازمان، کمبود نیرو در این مجموعه به تدریج جبران شود.

   معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان با اشاره به افتتاح مراکز پزشکی قانونی در دهه فجر سال گذشته و هفته قوه قضاییه امسال گفت: با این افتتاحیه ها 20 هزار متر مربع به فضاهای فیزیکی سازمان افزوده می شود که مبلغی بالغ بر 44 میلیارد تومان به این امر اختصاص داده شده است.

   وی همچنین راه اندازی سیستم ویدئوکنفرانس کمیسیون های تخصصی سازمان که از 992 سفر بین شهری طی سه ماه اخیر جلوگیری کرده است و نیز فعال سازی سیستم HIS طی تفاهمنامه با دانشگاه شهید بهشتی به منظور دستیابی الکترونیک به پرونده بیماران را از جمله اقدامات پزشکی قانونی در سال گذشته به منظور تسهیل ارائه خدمات و کاهش تردد مراجعین عنوان کرد.

   در این نشست دکتر مهدوی معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نیز با بیان اینکه سه وظیفه از پنج وظیفه اصلی سازمان مربوط به حوزه آموزشی و پژوهشی است گفت: پزشکی قانونی پیش از آنکه سازمانی اجرایی باشد دستگاهی تخصصی و علمی است که وظایف آموزشی و پژوهشی بر عهده دارد.

   وی با اشاره به تشکیل شورای آموزش و پژوهش در سال گذشته، تصویب سند آموزش و پژوهش و ... بر انجام پژوهش های کاربردی، به کارگیری روش های نوین آزمایشگاهی و تولید تجهیزات تأکید کرد.

   اهدای 1500 پیکر تا پایان سال 98
   در ادامه نشست دکتر غلامرضا حسن زاده رییس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی از اهدای 1500 پیکر تا پایان سال گذشته به پزشکی قانونی اشاره کرد و گفت: اهدای پیکر اقدامی خیرخواهانه در جهت کمک به مقاصد آموزشی و استفاده دانشجویان گروه های مختلف پزشکی است که خوشبختانه مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

   وی افزود: برای مشارکت در این امر افرادی که تمایل به اهدای پیکر دارند می توانند فرم مربوط را از طریق سایت مرکز تحقیقات پزشکی قانونی دریافت، تکمیل و پس از آن از یک دفترخانه گواهی امضا دریافت کنند. همچنین می توانند برای کسب هر گونه اطلاعی در این خصوص یا مسائل مرتبط با بانک سلول و بافت با شماره 55983057 تماس حاصل نمایند.

   به گفته وی از سال جاری به این افراد یک کارت از طرف مرکز تحقیقات داده خواهد شد تا بعد از اعلام فوتشان مراحل اهدای جسد مطابق موازین شرعی و قانونی انجام شود.

   برقراری ارتباط بانک ژنتیک با مرکز تشخیص هویت ناجا
   در این نشست دکتر رئوفیان رییس بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران نیز با اشاره به توسعه ذخایر بانک با اولویت مجرمین و حرکت در جهت کشف علمی جرم از برقراری ارتباط بانک هویت ژنتیک با مرکز تشخیص هویت ناجا خبر داد که منجر به تسریع در ارائه نتایج و شناسایی مجرمین خواهد شد.
   دکتر شاه حسینی رییس بانک سلول، بافت و عضو نیز مهم ترین هدف از فعالیت این بانک را کمک به مراکز درمانی و تخصصی و تأمین نیازهای آنان عنوان و ابراز امیدواری کرد: طی 11 سال آینده مرکز تحقیقات پزشکی قانونی به عنوان یک قطب معرفی شود.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: