پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
   
 
  •  
  • بیشترین سوالات پرسیده شده

   آمارهای سازمان پزشکی قانونی تا چه حد قابل استناد می‌باشد؟

   ۱۳۹۶/۱۱/۱۹ ۰۹:۱۰

   این سازمان یکی از مراکز آماری مهم کشور می باشد به گونه ای که براساس مصوبات کمیسیون ایمنی راه‌های کشور موثق ترین آمار مربوط به مرگ‌های ناشی از تصادفات رانندگی در این سازمان می‌باشد همچنین این سازمان مرجع تحقیق مناسبی در بسیاری از امور همچون نزاع، طلاق، کودک آزاری، همسر آزاری، خودکشی،قتل،مصدومین تصادف،حوادث کار ،برق گرفتگی ،غرق شدگی ،گزش‌ها و ....می باشد.

   در سازمان پزشکی قانونی چه آمارهایی تولید می‌شود؟

   ۱۳۹۶/۱۱/۱۹ ۰۹:۱۰

   آمار کلیه مراجعین به صورت کلی و به تفکیک نوع مراجعه ثبت می‌گردد مثلا"در بخش معاینات بالینی آمارکلی مراجعین به دلیل نزاع،مصدوم تصادف،حوادث کار ،تعیین سن، فرزند خواندگی و....و در قسمت معاینات اجساد آمار کلی فوتی های ناشی از تصادف، سلاح گرم، سلاح سرد، گاز گرفتگی، برق گرفتگی و..... ثبت می شود.همچنین آمار نوع آزمایشات انجام شده در آزمایشگاه‌های سم شناسی،سرولوژی،آسیب شناسی و ژنتیک سازمان به تفکیک نوع آزمایش جمع آوری می‌شود.از طرف دیگر آمار کمیسیون‌های برگزارشده برحسب نوع قصور پزشکی، پزشکی قانونی و روان‌پزشکی قانونی جمع آوری می‌شود.

   ابلاغ تخصیص جاری و تملک در چه مقطعی صورت می گیرد؟

   ۱۳۹۶/۱۱/۱۹ ۰۹:۱۳

   ابلاغ بودجه جاری و تملک در مقاطع سه ماهه به دستگاه ها تخصیص می یابد.

   آیا مراجعین می‌توانند مستقیما" به پزشکی قانونی مراجعه کنند؟

   ۱۳۹۶/۱۱/۱۹ ۰۹:۰۹

   مراجعین ازطریق مراجع وضابطین قضایی به این سازمان ارجاع می‌گردد.

   اصلاحیه های بودجه در چه مقاطعی و به چه علتی صورت می گیرد؟

   ۱۳۹۶/۱۱/۱۹ ۰۹:۱۲

   اصلاحیه بودجه در پایان سال به دلیل کسری بودجه در یک برنامه یا فعالیت و مازاد در برنامه یا فعالیت دیگر صورت می گیرد.

   آیا عمده کار پزشکی قانونی بر روی اجساد انجام می شود؟

   ۱۳۹۶/۱۱/۱۹ ۰۹:۰۸

   حدود 5 در صد ازکل کار سازمان مربوط به فوتی‌هاست و بخش عمده کار سازمان در بخش معاینات بالینی(سرپایی) و آزمایشگاه انجام می‌شود.

   در صورتیکه فردی به مرگ طبیعی در منزل فوت نمود وپزشک معالج جهت صدور گواهی فوت در دسترس نبود چه باید کرد؟

   ۱۳۹۹/۰۲/۲۹ ۱۲:۵۴

   لازم است فرآیند ارجاع جسد به مرکز ساماندهی(دادپزشک) از مرکز مذکور اخذ ودر این قسمت قرار گیرد.

   اداره شما به چه اعتراضاتی رسیدگی میکند ؟

   ۱۳۹۹/۰۲/۲۲ ۰۷:۱۳

   کلیه شکایات در خصوص عملکرد واحد ها و پرسنل ، امکانات ، صدور گواهی خلاف واقعیت ، تخلفات اداری ، تخلفات مالی ، شکایات پرسنلی و اداری و .... در حیطه پزشکی قانونی کشور

   در صورت اعتراض به گواهی پزشکی قانونی چه کاری می بایست انجام دهم ؟

   ۱۳۹۹/۰۲/۲۲ ۰۷:۱۲

   شما می توانید هم از طریق مرجع قضایی اعتراض خود را پیگیری نموده و هم شکایتی کتبی به واحد ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات سازمان تسلیم نمایید.

   در چه مواردی لازم است مجوز دفن توسط پزشکی قانونی صادر شود ؟

   ۱۳۹۹/۰۲/۲۹ ۱۲:۵۶

   مرگ به دنبال اقدام به قتل مرگ به دنبال اقدام به خودکشی مرگ به دنبال هر گونه منازعه )اعم از درگیری فیزیکی و یا لفظی( مرگ به دنبال حوادث ترافیکی ) به هر شکل و با هر فاصله زمانی از حادثه که مرگ رخ دهد( مرگ به دنبال مسمومیت )شیمیایی، داروئی، گازگرفتگی و...( مرگ به دنبال سوء مصرف مواد )مخدر، روانگردان، توهم زا و ...( مرگ متعاقب برق گرفتگی، سوختگی، غرق شدگی، سرمازدگی، گرمازدگی، سقوط از ارتفاع و ... مرگ ناشی از کار )حوادث شغلی، مواد آلاینده محیط کار و ...( مرگ در زندان یا بازداشتگاه مرگ در مراکز اقامت جمعی مانند آسایشگاه، پرورشگاه، اردوگاه، پادگان، خوابگاه و ... مرگ ناشی از اقدامات تشخیصی و درمانی مرگ مادر ناشی از اقدامات تشخیصی و درمانی در حین بارداری، حین زایمان یا متعاقب زایمان و یا سقط جنین مرگ حین یا متعاقب ورزش مرگ های ناگهانی، غیر منتظره و غیر قابل توجیه هر مرگی که احتمال شکایت از کسی در آن وجود داشته باشد هر نوع مرگ مشکوک و مرگ با علت ناشناخته هر نوع مرگ افراد ناشناس و مجهول الهویه هر مرگی که احتمال جنحه یا جنایت در آن برود مرگ ناشی از حوادث غیر مترقبه.

   آیا امکان شکایت از پزشکان و یا کادر درمان به علت قصور ، دریافت هزینه مازاد و دیگر تخلفات از طریق این سایت وجود دارد؟

   ۱۳۹۹/۰۲/۲۲ ۰۷:۱۱

   خیر ، جهت شکایت از کادر پزشکی می بایست به مراجع ذی صلاح قضایی مراجعه نموده و در صورت صلاحدید آن مرجع پس از اخذ معرفی نامه امکان مراجعه به مراکز پزشکی قانونی مقدور می باشد .

   بعد از تایید پایان‌نامه در کمیته پژوهش‌های خارج سازمانی چه باید کرد؟

   ۱۳۹۹/۰۲/۲۳ ۱۰:۱۱

   پس از انعقاد تفاهم نامه همکاری با دانشگاه، دانشجو به واحد مربوطه معرفی میگردد. در پایان ارائه 1 نسخه پایان‌نامه همراه فایل الکترونیکی آن الزامی است.

   دیه انسان در سال 1399چقدر است؟

   ۱۳۹۹/۰۲/۲۹ ۱۱:۰۰

   دیه انسان در سال 1399، در ماه‌های غیرحرام (عادی) ۳۳۰ میلیون تومان و در ماه‌های حرام ۴۴۰ میلیون تومان می‌باشد.

   پس از ثبت طرح در سامانه چه مراحلی دنبال می‌شود؟

   ۱۳۹۹/۰۲/۲۳ ۱۰:۰۵

   پس از بارگذاری طرح در سامانه، طرح توسط داوران علمی، تخصصی و متدولوژی مورد بررسی قرار گرفته و فرم داوری توسط نامبردگان تکمیل و نظر هر داور (تایید، رد یا اصلاح) در انتهای فرم "کادر توضیحات" درج میگردد و مجری میتواند پس از گذشت چند روز با ورود مجدد به سامانه از وضعیت طرح پیشنهادی خود اطلاع یابد. در صورتی که طرح در مرحله اول تایید گردد، در شورای پژوهشی بررسی و در صورت کسب حدنصاب امتیاز مورد قبول، در کمیته اخلاق در پژوهش‌های زیست‌پزشکی سازمان مطرح می‌گردد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می‌توانید به فلوچارت روند رسیدگی به طرح‌ها که بسیار واضح و به ریز تمامی مراحل را توضیح داده مراجعه نمایید. این فلوچارت در سایت سازمان به آدرس www.lmo.ir /خدمات سازمان/ خدمات آموزشی و پژوهشی/ راهنمای پژوهشگران موجود می‌باشد.

   دیه انسان در سال ۹۹ چقدر است؟

   ۱۳۹۹/۰۱/۱۶ ۱۰:۱۶

   دیه انسان در سال ۹۹، در ماه های غیر حرام (عادی) ۳۳۰ میلیون تومان و در ماه های حرام ۴۴۰ میلیون تومان می باشد.